روش تولید گاز هیدروژن

در جواب این سوال که گاز هیدروژن چگونه تولید می شود ، می توان به 4 روش تولید هیدروژن در خانه و آزمایشگاه اشاره کرد که در ادامه شرح داده شده اند:

روش اول تولید هیدروژن

یکی از ساده ترین روش ها برای دستیابی گاز هیدروژن ، گرفتن آن از آب است. در این روش با استفاده از روش برقکافت یا الکترولیز که آب را به مولکول های هیدروژن و اکسیژن می شکند، هیدروژن تولید می شود. برای اینکار به آب، باتری 9 ولتی و دو عدنن گیره کاغذ نیاز است.

گیره های کاغذ را به صورت سیم صاف در بیاورید و سر هر کدام را به یک قطب باتری وصل کنید. انتهای آزاد سیم ها درون آب قرار دهید. از انتهای دو سیم حباب های تولید می شود که درون آن هیدروژن وجود دارد. سیمی که حباب بیشتری تولید می کند در حال آزاد کردن هیدروژن خالص است و سیم دیگر اکسیژن آزاد می کند. اگر شک دارید که کدام گاز هیدروژن است می توانید با شعله فندک آن را امتحان کنید. گاز هیدروژن آتشگیر است ولی اکسیژن آزاد شده نمی سوزد. البته در این کار احتیاط کنید.

مخلوط اکسیژن هوا (o2) و گاز هیدروژن می تواند بسیار آتشگیر باشد. به همین دلیل باید گاز هیدروژن آزاد شده را به روش های مخصوص در ظرفی جمع آوری کرد که هوا با آن مخلوط نشود.

روش دوم تولید هیدروژن

برای افزایش بازده تولید گاز هیدروژن می توانید از گرافیت به عنوان الکترود استفاده کنید. گرافیت الکترود خوبی است زیرا از نظر الکتریکی خنثی است و طی واکنش برقکافت حل نمی شود. نمک نیز برای افزایش بازده استفاده می شود.

برای اینکار به دو عدد مداد، نمک، مقوا، آب، دو گیره کاغذ یا سیم رسانا و باتری (1.5 ولت یا بیشتر) نیاز دارید.

دو سر مداد ها را بتراشید تا گرافیت درون آن مشخص شود. از مقوا برای صاف نگه داشتن مداد ها در آب استفاده کنید. آب را با نمک مخلوط کنید و مداد ها را درون آن قرار دهید. به انتهای بالایی مداد ها سیم وصل کرده و سر دیگر آن را به قطب های باتری برسانید تا گاز هیدروژن برای شما تولید شود.

روش سوم تولید هیدروژن

از واکنش هیدروکلریک اسید با فلز روی نیز گاز هیدروژن تولید می شود. حباب هایی که از واکنش این دو ماده پدید می آید حاوی هیدروژن خالص است. البته اگر از این روش استفاده می کنید دقت کنید که هیچچ تماسی با اسید نداشته باشید. زیرا هیدروکلریک اسید بسیاری قوی و سوزاننده است.

روش چهارم تولید هیدروژن

واکنش سدیم هیدروکسید (سود) با آلومینیوم یکی از روش های ساده برای تولید گاز هیدروژن در آزمایشگاه است. دقت کنید که این واکنش گرما زا است و ظرف حاوی این دو ماده ممکن است خیلی داغ شود.

اگر کسی از شما بپرسد گاز هیدروژن چگونه تولید می شود ؟ می توانید هر کدام از روش های بالا را توضیح دهید.

منبع: thoughtco