گاز هیدروژن چه خطراتی دارد؟

گاز هیدروژن چه خطراتی دارد؟
فهرست مطالب

 

یکی از مهمترین خطرات گاز هیدروژن هنگام استفاده خطر آتشگیر بودن آن است که در زمان استفاده از هیدروژن چه به صورت گاز و چه به صورت مایع متوجه افراد است.

زمانی که  گاز هیدروژن با هوا مخلوط می شود، حتی در مقادیر کم، امکان شعله ور شدن آن وجود دارد. البته هیدروژن به مقدار بسیار کم در هوا وجود دارد و برای آن واکنش پذیری و سمیتی گزارش نشده است.

ذخیره سازی و مصرف هیدروژن چالش های منحصر به فردی را به همراه دارد. البته اگر هیدروژن به صورت مایع باشد به دلیل تراکم بیشتری که دارد چالش های بیشتری نیز در پی خواهد داشت.

کاربرد های هیدروژن

بیش از 40 سال است که از هیدروژن مایع به عنوان سوخت فضایی استفاده می شود. گاز هیدروژن سوختی بسیار قوی است. هیدروژن با سرعت بالایی می سوزد و نیروی بسیاری زیادی آزاد می کند و در کاربرد هایی که شتاب انرژی اهمیت زیادی دارد مثل پرتاب موشک و راکت مورد استفاده قرار می گیرد.

از هیدروژن برای خنک سازی نیز استفاده می شود اما به دلیل خطراتی که برای آن ذکر شد و امکان آتشگیری، ترجیحاً هلیوم جایگزین آن می شود. همچنین از هیدروژن به عنوان خوراک اولیه صنایعی مانند تولید آمونیاک و متانول نیز استفاده می کنند.

خطرات گاز هیدروژن در تماس با پوست و چشم

هیدروژن در تماس با پوست خطری ایجاد نمی کند. اما اگر با هیدروژن مایع سر و کار داشته باشیم، سرمای شدید آن می تواند موجب یخ زدن پوست و چشم شود و یا فشار بالای آن هنگام خروج از کپسول مشکل ساز باشد. در صورت رخ دادن چنین مسأله ای مصدوم باید سریعاً به بیمارستان منتقل گردد.

خطرات گاز هیدروژن آزاد شده در محیط بسته

هیدورزن گاز سبکی است و اگر در فضای بسته آزاد شود به سرعت به سمت سقف حرکت کرده و در زیر آن تجمع می کند. به همین دلیل می تواند خطر انفجار را در پی داشته باشد. هر فضای بسته ای که در آن هیدروژن آزاد می شود باید تهویه مناسبی نیز در سقف داشته باشد.

حوادث

گاز هیدروژن در خبر ها به عنوان یکی از خطرناک ترین مواد سوختی معرفی شده است. مخلوط هیدروژن و هوا بعد از استیلن بیشترین موارد انفجار را به خود اختصاص داده است. البته شواهد نشان داده اند آتش گرفتن وسایل نقلیه ای که با سوخت هیدروژنی کار می کنند به این شکل است که سوخت به سرعت می سوزد و وسیله نقلیه سالم می ماند در صورتیکه آتش سوزی بنزین این گونه نیست.

تا به امروز انفجار های زیادی در دنیا به علت وجود هیدروژن صورت گرفته و جان انسان های زیادی از بین رفته است. به دلیل خطرات گاز هیدروژن که در بالا به آن اشاره شد باید در برخورد با این ماده مسائل ایمنی رعایت شود.

منبع: wikipedia

اشتراک گذاری در :

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اسکرول به بالا