گاز اکسیژن در صنایع چه کاربردی دارد ؟

گاز اکسیژن در صنایع چه کاربردی دارد ؟
فهرست مطالب

 

کاربرد گاز اکسیژن در صنایع مختلف بسیار است. در اینجا به برخی از کاربرد های مهم این گاز اشاره می کنیم.

اکسیژن در صنایع چندگانه

اکسیژن همراه با گاز های سوختی در جوشکاری، برش گازی، پاکسازی شعله و … مورد استفاده قرار می گیرد. در برش گازی کیفیت گاز اکسیژن باید بالا باشد تا سرعت برش زنی بیشتر شود و کار دقیق تر انجام شود.

کاربرد اکسیژن در صنایع فولاد

یکی از مهمترین کاربرد های گاز اکسیژن در تولید فلزات و صنعت فولاد است. فولادسازی مدرن به شدت برای غنی سازی هوا و افزایش درجه حرارت احتراق در کوره ها به اکسیژن نیاز دارد.طی فرآیند فولادسازی گاز کربن دی اکسید به صورت ناخواسته تشکیل می شود و به شکل گاز در هوا پراکنده می گردد. در این شرایط اکسیژن به حمام فولاد تزریق می شود. از اکسیژن در تولید دیگر فلزات مانند مس، سرب و روی نیز بهره می گیرند.

کاربرد اکسیژن در صنعت

اکسیژن به عنوان ماده ی خام در بسیاری از فرآیند های اکسایش مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله این فرآیند ها می توان به تولید اتیلن اکساید، پروپیلن اکساید، سنتز هیدروکربن، اتیلن دی کلراید، هیدروژن پراکساید، نیتریک اسید، وینیل کلراید و فتالیک اسید اشاره کرد.

مقادیر زیادی گاز اکسیژن در تبدیل کردن زغال به گاز بکار می رود.

در پالایشگاه ها اکسیژن برای غنی سازی هوای ورودی به فرآیند ها مورد استفاده قرار می گیرد و ظرفیت فرآیند ها را افزایش می دهد. در بازیابی گوگرد نیز از این گاز استفاده می کنند. اکسیژن در بازسازی کاتالیزگر ها نیز نقش مهمی دارد.

اکسیژن در صنایع شیشه و سرامیک

کنترل بهتر الگو های گرمایشی، کارایی بیشتر کوره ها و کم کردن مصرف سوخت و کاهش انتشار ذرات و آزاد شدن اکسید های نیتروژن در صنایع شیشه و سرامیک با استفاده از گاز اکسیژن امکان پذیر است.

صنایع کاغذ سازی

اکسیژن به عنوان ماده ی شیمیایی سفید کننده در صنعت کاغذ سازی اهمیت ویژه دارد. برای تولید خمیر کاغذ با کیفیت و سفید از اکسیژن استفاده می کنند. سابقاً از کلر نیز برای این کار استفاده می شد که با جایگزین کردن اکسیژن آلودگی آب کمتری ایجاد می شود.اکسیژن به علاوه سود سوز آور با هزینه های کمتری سفید سازی را انجام می دهد.

کاربرد اکسیژن در پزشکی

در پزشکی، از اکسیژن در زمان عمل جراحی و در شرایط حاد تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد. اکسیژن به صورت کپسول های اکسیژن مایع و با خلوص بالا به بیمارستان ها عرضه می شود.

کاربرد اکسیژن برای محیط زیست

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب ها با گاز اکسیژن انجام می شود. تزریق اکسیژن به فاضلاب باعث کاهش تشکیل هیدروژن سولفید و در نتیجه کاهش خوردگی و بوی نامطبوع می شود.

گاز اُزُن که که اکسیین سه اتمی است نیز برای تصفیه آب آشامیدنی و آب استخر ها مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی دیگر از موارد کاربرد گاز اکسیژن نیز استفاده از آن در حوضچه های پرورش ماهی است.

منبع: uigi

اشتراک گذاری در :

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اسکرول به بالا