لیزر گازی co2 چه کاربردی دارد ؟

لیزر گازی co2
فهرست مطالب

 

از لیزر گازی CO2 به طور گسترده در انجام فرآیندهایی روی مواد برای مثال برش، جوشکاری و اصلاح سطوح استفاده می شود. گاز لیزر CO2 معمولاً متشکل از مخلوط گازی حاوی گاز هلیوم، گاز نیتروژن و گاز کربن دی اکسید است. برای برخی از انواع لیزر مخلوط گازی باید حاوی گاز هایی همچون گاز مونوکسید کربن یا گاز هیدروژن نیز باشد.

ترکیب گاز های موجود در مخلوط گازی لیزر بستگی به نوع لیزر، ظرفیت آن و تولید کننده لیزر دارد. گاز های لیزر معمولاً در کپسول های جدا گانه و یا از ابتدا به صورت مخلوط در یک کپسول واحد عرضه می شوند.

نقش نا خالصی ها ی گاز لیزر CO2

وجود ناخالصی در مخلوط گازی می تواند در عملکرد لیزر CO2 مشکل ایجاد کند زیرا توان خروجی لیزر را کاهش می دهد و تخلیه الکتریکی را نا همگن خواهد کرد. علاوه بر این، نا خالصی ها بر عناصر نوری داخلی اثر می گذارند. برای مثال میعانات گازی روی عناصر خنک نوری سبب تغییر ظرفیت بازتابش در آن ها می شود. در نتیجه بخش زیادی از نور لیزر جذب اپتیک می شود و منجر به خرابی خواهد شد. البته خوشبختانه چنین فرآیندی آنقدر کند و آهسته است که می توان با تنظیمات دستگاه پیش از خرابی آن را جبران کرد. خرابی سیستم لیزر ممکن است نیاز به تعمیرات بسیار گران قیمت و مشکلات جدی را ایجاد کند.

به همین دلیل هنگام آنالیز گاز های لیزر لازم است که نه تنها خلوص کلی آن ها بلکه نوع و مقدار نا خالصی هایی که ممکن است در کپسول وجود داشته باشند نیز به طور دقیق مشخص شود.  طی سالیان اثبات شده است که بخار آب و ناخالصی های هیدروکربن مضر ترین مواد برای لیزر های پر قدرت هستند و لازم است که حتماً مقدار بخار آب و ناخالصی های هیدروکربنی در گاز های لیزر به حداقل مقدار ممکن برسد.

سیستم خوراک دهی گاز لیزر CO2

ممکن است گاز لیزر خود خلوص بالایی داشته باشد اما در مسیر رسیدن به لیزر دچار آلودگی شود. به همین دلیل سیستم خوراک دهی گاز لیزر نیز باید مناسب باشد. شلنگ هایی که برای انتقال گاز استفاده می شوند باید از مواد مناسبی ساخته شده باشند تا ناخالصی وارد گاز لیزر نشود.

گاز لیزر CO2 در پزشکی

استفاده از لیزر در دنیای پزشکی کاربرد های فراوانی دارد. لیزر برای درمان بیماران دقیق تر و ارزان تر از روش های تهاجمی جراحی است. استفاده از لیزر در جراحی هایی که استریل بودن ازاهمیت زیادی برخوردار است و یا انتظار می رود درصد خونریزی بالا باشد، کاربرد زیادی دارد. طرز کار لیزر، برانگیخته کردن مولکول های مخلوط گاز پزشکی یعنی ترکیبی از هلیوم، کربن دی اکسید و نیتروژن است که انرژی الکتریکی را به انرژی نوری مبدل می کند.

لیزر گازی CO2 تابش شدید فروسرخ ایجاد می کند که می تواند در نقطه ای کوچکتر از یک میلی متر متمرکز شود.

منبع: scicalgas، linde

اشتراک گذاری در :

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اسکرول به بالا