درصد گاز کربن دی اکسید در هوا چقدر است ؟

درصد گاز کربن دی اکسید در هوا چقدر است ؟
فهرست مطالب

 

درصد گاز کربن دی اکسید در هوا در طول زمان در معرض تغییر بوده است. برای مثال درصد گاز کربن دی اکسید در هوا حدود 500 میلیون سال قبل به اندازه ی ppm 4000 بوده است و درصد این گاز در هوا در دو میلیون سال قبل کاهش داشته و به ppm 180 رسیده است و پس از آن با انقلاب صنعتی درصد گاز کربن دی اکسید در هوا رشد 45% را به خود دیده است.

علت افزایش درصد گاز کربن دی اکسید در جو زمین

رشد درصد گاز کربن دی اکسید به دلیل فعالیت های بشر از جمله سوزاندن سوخت های فسیلی و تخریب جنگل ها اتفاق افتاده است. رشد درصد گاز کربن دی اکسید در جو زمین و همچنین افزایش دیگر گاز های گلخانه ای مانند متان همگی سبب بروز پدیده ای به نام گرمایش جهانی شده اند. حدود 30 تا 40 درصد از کربن دی اکسیدی که توسط بشر تولید می گردد در آب اقیانوس ها حل می شود و اسیدی شدن آب اقیانوس ها را در پی دارد.

درصد فعلی کربن دی اکسید در هوا

غلظت گاز کربن دی اکسید چرخه های متعددی از تغییر را طی میلیون ها سال قبل داشته است. ابتدا روند کاهش در میزان کربن دی اکسید دیده می شود سپس با تغییراتی که در فعالیت ها و زندگی بشر رخ داده، روند صعودی را شاهد هستیم. پس از شکل گیری انقلاب صنعتی غلظت گاز کربن دی اکسید به ppm 400 رسید. در سال 2018 این میزان ppm 410 اندازه گیری شد و پیش بینی می شود که این غلظت همچنان رو به افزایش است.

توجه به تولید گاز کربن دی اکسید

با بروز پدیده ی گرمایش جهانی در اثر افزایش گاز های گلخانه ای، مشخص شد که مقدار تولید گاز کربن دی اکسید باید مورد توجه و بررسی قرار گیرد و در صورت لزوم برای تولید آن محدودیت هایی در نظر گرفته شود. زیرا غلظت فعلی کربن دی اکسید در هوا بالاترین غلظت در طی 20 میلیون سال گذشته بوده است.

اندازه گیری غلظت کربن دی اکسید هوا در زمان های گذشته

یکی از روش هایی که برای اندازه گیری غلظت گاز کربن دی اکسید در گذشته مورد استفاده قرار می گیرد این است که اندازه گیری ترکیب درصد حباب های هوای محبوس شده در یخ های قطبی است. با تخمین عمر یخ، عمر حباب هوا نیز مشخص شده و میزان غلظت گاز کربن دی اکسید در هوای گذشته تعیین می گردد.

اثر گاز های گلخانه ای

گاز های گلخانه ای از جمله کربن دی اکسید سبب می شوند پرتو های خورشید زمین را بیش از اندازه گرم کنند. برای مثال دمای زمین بدون این گاز ها 18 درجه سلسیوس خواهد بود.

به طور کلی بشر امروز باید به فکر راه حلی برای کاهش درصد گاز کربن دی اکسید در هوا باشد.

منبع: wikipedia

اشتراک گذاری در :

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اسکرول به بالا