وب سایت رسمی شرکت هوا مایع زاگرس https://www.zagrosgas.com/ وارد کننده انواع کپسول های گاز خالص آزمایشگاهی و .. Tue, 12 Jul 2022 08:51:49 +0000 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.0.1 https://www.zagrosgas.com/wp-content/uploads/2018/06/cropped-logo3-32x32.png وب سایت رسمی شرکت هوا مایع زاگرس https://www.zagrosgas.com/ 32 32 استفاده از گازها در بسته بندی مواد غذایی https://www.zagrosgas.com/%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d9%81%d8%a7%d8%af%d9%87-%d8%a7%d8%b2-%da%af%d8%a7%d8%b2%d9%87%d8%a7-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%b3%d8%aa%d9%87-%d8%a8%d9%86%d8%af%db%8c-%d9%85%d9%88%d8%a7%d8%af-%d8%ba%d8%b0%d8%a7%db%8c/ https://www.zagrosgas.com/%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d9%81%d8%a7%d8%af%d9%87-%d8%a7%d8%b2-%da%af%d8%a7%d8%b2%d9%87%d8%a7-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%b3%d8%aa%d9%87-%d8%a8%d9%86%d8%af%db%8c-%d9%85%d9%88%d8%a7%d8%af-%d8%ba%d8%b0%d8%a7%db%8c/#respond Tue, 12 Jul 2022 08:51:49 +0000 https://www.zagrosgas.com/?p=4129 آیا می دانستید مواد غذایی تا رسیدن به دست ما یک پروسه مهمی را پشت سر می گذارند؟ زیرا بسیاری از مواد غذایی در مسیر حمل و نقل فاسد می شوند. بنابراین نیاز است که نکات مهمی در قبل و حین حمل آن ها در نظرگرفته شود تا مواد غذایی سالم به دست مشتری برسد.

نوشته استفاده از گازها در بسته بندی مواد غذایی اولین بار در وب سایت رسمی شرکت هوا مایع زاگرس. پدیدار شد.

]]>
آیا می دانستید مواد غذایی تا رسیدن به دست ما یک پروسه مهمی را پشت سر می گذارند؟ زیرا بسیاری از مواد غذایی در مسیر حمل و نقل فاسد می شوند. بنابراین نیاز است که نکات مهمی در قبل و حین حمل آن ها در نظرگرفته شود تا مواد غذایی سالم به دست مشتری برسد. شاید با باز کردن چیپس از این مساله تعجب کنید که چگونه تا مدت ها تازگی خود را حفظ کرده اند. اما همین بسته بعد  از باز شدن در هوای اتاق پس از چند روز، طعم نا مطلوبی به خود می گیرد. بسته بندی گازی به خصوص کاربرد انواع گازها در بسته بندی مواد غذایی یک راهکار محافظتی موثر است. در ادامه به روش بسته بندی انواع گازها می پردازیم.

تاریخچه-کاربرد-گاز-در-بسته-بندی-مواد-غذایی

تاریخچه-کاربرد-گاز-در-بسته-بندی-مواد-غذایی

تاریخچه کاربرد گاز در بسته بندی مواد غذایی

اولین بار در دهه 1930 میلادی از اتمسفر اصلاح شده برای بسته بندی و جا به جایی سبزیجات و میوه و ماهی به کار رفت. ابتدا از گاز دی اکسید کربن غلیظ استفاده کردند. اما بعد از مدتی پیشرفت هایی در این زمینه حاصل شد و کاربرد انواع گازها در بسته بندی مواد غذایی نیز در کنار دی اکسید کربن جایگاه خود را پیدا کرد. به خصوص نیتروژن جزو گازهای مفیدی است که در بسته بندی مواد غذایی به کار می رفت. درحال حاضر روش های اصلاح اتمسفر در بسته بندی مواد غذایی برای غذا های نیم پخته، ماهی، پاستا، میوه ها و سبزیجات و بسیاری از مواد غذایی دیگر استفاده می شود.

معرفی-روش-بسته-بندی-غذایی-گازی-MAP

معرفی-روش-بسته-بندی-غذایی-گازی-MAP

معرفی روش بسته بندی غذایی گازی MAP

قبل از اینکه به  کاربرد انواع گازها در بسته مواد غذایی بپردازیم، باید با روش بسته بندی غذایی گازی آشنا شوید. پروسه بسته بندی و حمل مواد غذایی یک مرحله بسیار حساس است. زیرا احتمال فاسد شدن مواد غذایی در مجاورت با اکسیژن زیاد است. بنابراین برای حل این مشکل از روش بسته بندی گازی استفاده می کنند. به فرآیند استفاده از گازها برای حفظ طبیعی مواد غذایی، بسته بندی اتمسفری اصلاح شده MaP گفته می شود. و هدف از آن افزایش ماندگاری هوای داخل بسته بندی غذایی است. این نوع گازها را قبل، حین و بعد از بسته بندی مواد  غذایی به بسته وارد می کنند تا از اکسیداسیون مواد غذایی جلوگیری شود. انواع گازهای مورد استفاده در بسته بندی شامل نیتروژن، اکسیژن، آرگون، دی اکسید کربن است. ما درادامه قصد داریم درباره پرکاربردترین گازهای بسته بندی مواد غذایی صحبت کنیم.

پرکاربردترین-گازهای-بسته-بندی-مواد-غذایی

پرکاربردترین-گازهای-بسته-بندی-مواد-غذایی

پرکاربردترین گازهای بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی اتمسفر اصلاح شده برای محصولات غذایی زیادی کاربرد دارد . در این فرایند از انواع گازها در بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود که  در ادامه به لیستی از پرکاربردترین گازها در بسته بندی مواد غذایی اشاره خواهیم کرد.

گاز دی اکسید کربن

گاز دی اکسید کربن در بسته بندی مواد غذایی از فاسد شدن آن جلوگیری می کند. زیرا دی اکسید کربن رشد باکتری ها را مهار می کند. و عمر مفید محصولات گوشتی را تا 5 روز افزایش می دهد و در برخی محصولات دیگر مانند نان و شیرینی و پنیرها از کپک زدن آن ها پیشگیری می کند. Co2 در نوشیدنی های گازدار مثل نوشابه و سیستم های خنک کننده محصولات غذایی نیز کاربرد دارد که محصولات غذایی را تا مدت ها تازه نگهداری می کند. به طور کلی هر چه میزان دی اکسیدکربن بیشتر باشد، غذا ماندگارتر است.

گاز نیتروژن

کاربرد انواع گازها در بسته مواد غذایی یکی از روش های اصلی نگهداری مواد غذایی است. همانگونه که می دانید گاز نیتروژن در زندگی ما نقش مهمی دارد. نیتروژن دارای اکسیژن و رطوبت کمی است. و با هیچ قطعه غذایی واکنش نشان نمی دهد. و از آن جا که باکتری ها برای ادامه حیات به اکسیژن نیاز دارند. گاز نیتروژن از رشد باکتری ها جلوگیری می کند در نتیجه مواد غذایی فاسد نمی شوند.  نمونه فاسد شدن مواد غذایی را در تیره شدن رنگ سیب قاچ زده شده می بینید. در بسته بندی اتمسفر اصلاح شده، این گاز سهم زیاد تری دارد. بنابراین مقدار گاز نیتروژن با غلظت 99.0% بیشتر از بقیه گازهاست. اما نسبت به نوع مواد غذایی میزان نیتروژن مورد نیاز متغیر است.

آرگون

گاز آرگون شباهت زیادی به نیتروژن دارد. سنگین تر از نیتروژن است و کاملا بی رنگ، بی بو و بی مزه است. و در بسیاری از زمینه ها جایگزین نیتروژن می شود  و این قابلیت را دارد که رشد میکروب ها، مواد شیمیایی تخریب کننده را مهار کند. بنابراین در بسته بندی مواد غذایی بسیار کاربرد دارد زیرا از اکسیداسیون مواد غذایی ، کپک زدن و رطوبت جلوگیری می کند.

اکسیژن

اکسیژن باعث  اکسیداسیون مواد غذایی می شود با این وجود از آن جا که طبیعت برای انجام فرآیندهای تخمیر از میکروارگانیسم (باکتری ها، جلبک ها و قارچ ها) استفاده می کند. مقدار کمی از اکسیژن به تازگی گوشت قرمز کمک کرده و تازگی و طراوت میوه و سبزیجات را حفظ می کند. به این ترتیب که با افزودن مواد جاذب اکسیژن از رشد موجودات بی هوازی جلوگیری کرده در نتیجه مواد غذایی تازگی و طراوت خود را دارند.

 

انواع روش های بسته بندی غذایی Map

بسته بندی اتمسفر اصلاح شده  Map مخفف کلمه Modified Atmosphere packing است. که هدف از این فرایند افزایش ماندگاری مواد غذایی است. و انواع مختلفی دارد که شامل فلاشینگ، به کاربردن فیلم های خاص برای بسته بندی، جذب اکسیژن و بسته های جاذب آب است. انتخاب روش بسته بندی غذایی Map براساس نوع بسته متفاوت است.

1. روش فلاشینگ

دقت کرده اید وقتی به  پاکت چیپس دست می زنید، احساس می کنید که کیسه بیشتر از چیپس پر از هواست. این در حقیقت هوا نیست، بلکه گاز نیتروژن جایگزین هوای داخل بسته شده است. به این فرآیند بسته بندی به روش MAP یا گاز فلاشینگ گفته می شود. در این روش هوا به صورت کامل از بسته بندی خارج می شود و گاز مد نظر جایگزین می شود تا با هوا واکنش ندهد.  Map موثرترین روش نگهداری و حفاظت مواد غذایی است که از نیتروژن یا مخلوطی از گازها در بسته بندی اتمسفر اصلاح شده استفاده می کنند تا به این وسیله طعم، بافت و ظاهر مواد غذایی در بسته بندی مواد غذایی حفظ شود.

2. به کار بردن فیلم های خاص برای بسته بندی

به کمک فیلم های خاص حایل شامل پلی اتیکن LDPE،  پلی وینیل کلراید PVC ، پلی پروپیلن PP بسته بندی مواد غذایی انجام می شود. این فیلم ها از جذب اکسیژن و رطوبت جلوگیری می کنند.

 

3. حذف اکسیژن

یکی دیگر از روش های بسته بندی MAP به کاربردن روش های حذف اکسیژن است. بسته های جذب اکسیژن شامل ترکیبی از پودرآهن، اسید اسکوربیک و گاهی کربن فعال است. این مواد اکسیژن و رطوبت را جذب می کنند و مواد غذایی بسته بندی شده را از فاسد شدن محافظت می کنند.

4. بسته های جاذب آب

بسته های جاذب آب یک روش موثر برای جذب رطوبت و اکسیژن اضافی است.  این بسته ها مخلوطی از کربن فعال، اسید آسکوربیک و پودر آهن است.

مزایای-کاربرد-روش-Map-در-بسته-بندی-مواد-غذایی

مزایای-کاربرد-روش-Map-در-بسته-بندی-مواد-غذایی

مزایای کاربرد روش Map در بسته بندی مواد غذایی

از روش Map در بسته بندی مواد غذایی بسیار استفاده می شود. زیرا از فاسد شدن مواد غذایی و کیفیت، طعم، مزه و رنگ مواد غذایی نیز بسیار تاثیرگذار است. درادامه به موثرترین مزیت های به کار بردن این روش اشاره خواهیم کرد.

1.    افزایش ماندگاری مواد غذایی

تکنیک MAP بین 50 تا 500 درصد میزان ماندگاری مواد غذایی را افزایش می دهند. و از این طریق ضایعات کمتری تولید می شود. به طور کلی افزایش کارایی و کاهش تولید ضایعات به سود و بهره برداری بیشتری کمک می کند .

2.    کیفیت و طعم مواد غذایی

این روش در کیفیت و طعم مواد غذایی نیز تاثیرگذار است. هرچه مواد غذایی دیرتر فاسد شود، تقاضای خرید افزایش پیدا می کند.

3.   کاهش نیاز به نگهداری مصنوعی

این روش نیاز به اضافه کردن افزودنی به مواد غذایی را کاهش می دهد. در نتیجه بسیاری از بیماری های ناشی از افزودنی نیز به حداقل می رسد.

 

چرا  گاز نیتروژن در MAP بیشتری دارد؟

نیتروژن یک گاز بی خطر و مفید در بسته بندی موادغذایی است. و یک جایگزین عالی برای اکسیژن به شمار می رود. زیرا اکسیژن عامل مهم اکسیده شدن مواد غذایی است.  به خصوص مواد غذایی مانند گوشت، ماهی، محصولات آماده و سبزیجات بیشتر در معرض خرابی هستند. و  گاز نیتروژن بسیار کند از طریق فیلم پلاستیکی پخش می شود در نتیجه مواد غذایی در مدت زمان طولانی در بسته بندی باقی می ماند.

 

چگونه مقدار گاز نیتروژن را در بسته بندی مواد غذایی تعیین کنیم

مقدار نیتروژن مورد نیاز در مواد غذایی ها متفاوت است. بنابراین نمی توان برای تعیین مقدار آن  پاسخ مشخصی داد. به طور کلی تعیین میزان نیتروژن مورد نیاز در مواد غذایی به 4 عامل زیر بستگی دارد.

1. ماندگاری مواد غذایی

وضعیت ماندگاری مواد غذایی، مقدار نیتروژن مورد نیاز را تعیین می کند. برخی مواد غذایی زودتر از بقیه خراب می شوند. بنابراین این مواد به مقدار زیادتری گاز نیتروژن نیاز دارند. میوه ها، سبزیجات جزو این گروه هستند. و برخی دیگر از مواد غذایی خشک مثل لوبیا ماندگاری بیشتری  دارند، بنابراین مقدار کمتری نیتروژن به آن اضافه می کنند.

2. مخلوط گازها

از آنجا که نیتروژن تنها گاز موجود در بسته بندی مواد غذایی نیست. بسته به نوع مواد غذایی این گازها تقسیم می شوند. مثلا ماکارونی که رطوبت بیشتری دارند، از نیتروژن 99 درصد استفاده می کنند در حالی که در مواد غذایی دیگری ممکن است نیتروژن و دی اکسید کربن ترکیب کنند.

3. شرایط نگهداری

برای تشخیص مقدار نیتروژن مورد نیاز در مواد غذایی باید شرایط نگهداری آن را بررسی کنید. آیا محصول مد نظر در قفسه، یا یخچال و به صورت منجمد نگهداری می شود؟ به طور کلی غذاهایی که در دمای اتاق محافظت می شوند به نیتروژن بیشتری نیاز دارند زیرا احتمال فاسد شدن آن ها بیشتر است. مثلا بسته های اسنک و چیپس به گاز نیتروژن بیشتری نیاز دارند زیرا در فضای محیط اتاق نگهداری شده و درنتیجه همیشه تازگی خود را حفظ می کنند و له نمی شوند.

 

دوام بسته بندی غذایی در روش MaP

میزان دوام اثرات MAP بسته بندی اتمسفر اصلاح شده، به نوع محصول بسته بندی شده  بستگی دارد. به طور مثال غذاهای دریایی مثل ماهی در برابر هوا تا 4 روز دوام می آورند در حالیکه در فرایند MAP بیشتر از 6 روز تازه باقی می ماند. یا غذاهای آماده در برابر هوا تا 5 روز قابل مصرف هستند در حالیکه در فرایند MAP تا 21 روز حفظ می شوند.

 

منبع : vikingmasek

 

نوشته استفاده از گازها در بسته بندی مواد غذایی اولین بار در وب سایت رسمی شرکت هوا مایع زاگرس. پدیدار شد.

]]>
https://www.zagrosgas.com/%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d9%81%d8%a7%d8%af%d9%87-%d8%a7%d8%b2-%da%af%d8%a7%d8%b2%d9%87%d8%a7-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%b3%d8%aa%d9%87-%d8%a8%d9%86%d8%af%db%8c-%d9%85%d9%88%d8%a7%d8%af-%d8%ba%d8%b0%d8%a7%db%8c/feed/ 0
بیوگاز چیست و چگونه تولید می شود؟ https://www.zagrosgas.com/%d8%a8%db%8c%d9%88%da%af%d8%a7%d8%b2-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d9%88-%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%aa%d9%88%d9%84%db%8c%d8%af-%d9%85%db%8c-%d8%b4%d9%88%d8%af%d8%9f/ https://www.zagrosgas.com/%d8%a8%db%8c%d9%88%da%af%d8%a7%d8%b2-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d9%88-%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%aa%d9%88%d9%84%db%8c%d8%af-%d9%85%db%8c-%d8%b4%d9%88%d8%af%d8%9f/#comments Wed, 01 Jun 2022 18:19:07 +0000 https://www.zagrosgas.com/?p=4116 بیوگاز یک منبع انرژی طبیعی تجدید پذیر است که اثرات موثری در طبیعت و صنایع  به جا می گذارد.  این گاز از تجزیه مواد آلی شامل کود های حیوانی، ضایعات مواد غذایی و فاضلاب تولید می شود.  کودها و ضایعات از طریق هضم بی هوازی (یعنی بدون حضور اکسیژن) بیوگاز می سازند. حدود  50-70 درصد

نوشته بیوگاز چیست و چگونه تولید می شود؟ اولین بار در وب سایت رسمی شرکت هوا مایع زاگرس. پدیدار شد.

]]>
بیوگاز یک منبع انرژی طبیعی تجدید پذیر است که اثرات موثری در طبیعت و صنایع  به جا می گذارد.  این گاز از تجزیه مواد آلی شامل کود های حیوانی، ضایعات مواد غذایی و فاضلاب تولید می شود.  کودها و ضایعات از طریق هضم بی هوازی (یعنی بدون حضور اکسیژن) بیوگاز می سازند. حدود  50-70 درصد از بیوگاز را متان تشکیل می دهد. بنابراین قابل اشتعال است. از ترکیب گازهای متان، هیدروژن، مونواکسید کربن با اکسیژن، سوخت تولید می شود. زیرا هوا حاوی 21% اکسیژن است. و آزادسازی انرژی در بیوگازبه عنوان سوخت استفاده می شود. بیوگاز باصرفه ترین سوخت تجدیدپذیر است که در بسیاری از کشورها به کار می رود. از آن برای پخت و پز، سرمایش وگرمایش، تولید برق، متانول و بخار، مدیریت زباله، تولید نیروی مکانیکی استفاده می کنند.

بیوگاز از چه موادی تشکیل شده است؟

. بیوگاز ترکیبی از گازهای متان و دی اکسیدکربن و مقداری از گازهای دیگر شامل سولفید هیدروژن، نیتروژن و هیدروژن،متیل مرکاپتان و اکسیژن است. این ترکیب یک گزینه ایده آل برای ساخت انرژی تجدیدپذیر است.

مهم ترین مزیت های بیوگاز

بیوگاز مزیت های زیادی نسبت به سوخت های دیگر دارد. در ادامه به پرکاربردترین مزایای بیوگاز اشاره خواهیم کرد.

 • تولید انرژی (شامل گرما، نور، برق)
 • کاهش حجم زباله های دفع شده
 • کاهش عوامل بیماری زا (مگس، تخم کرم)
 • تبدیل زباله های حاوی مواد آلی به کود با کیفیت عالی
 • محافظت از پوشش گیاهی؛ خاک، آب
 • افزایش بازدهی در زمینه دامداری و کشاورزی
مهم-ترین-مزیت-های-بیوگاز-چیست-؟-

مهم-ترین-مزیت-های-بیوگاز-چیست-؟-

کاهش آلودگی خاک و آب

مزیت مهم دیگر بیوگاز کاهش آلودگی خاک و آب است. دفن زباله ها موجب انتقال مایعات سمی به منابع آب زیرزمینی می شود، اما هضم بی هوازی انگل ها را از بین می برند، در نتیجه نقش مهمی در بروز بیماری های واگیردار از طریق آب به عهده دارند.

تولید کود آلی

مواد حاصله از فرآیند تولید بیوگاز، جایگزین مفیدی به جای کودهای شیمیایی هستند. این کودها در تسریع رشد گیاهان عملکرد موثری دارند، برعکس کودهای شیمیایی حاوی مواد سمی هستند که می توانند به مسمومیت غذایی منجر شود.

ارزانی بیوگاز

تولید بیوگاز بسیار آسان و ارزان است، و برای راه اندازی اولیه به سرمایه گذاری اندکی نیاز دارید. در صورتی که بیوگاز در مقیاس کوچک باشد، می توانید از زباله های خانگی و کودهای حیوانی استفاده کنید. گاز تولید شده در پخت و پز و تولید برق کاربرد دارد. بیوگاز در مقیاس بزرگ‌تر در تامین انرژی صنایع خودرو استفاده می شود. و اصلا به صرفه نیست.

کاهش اتکا به سوخت‌های فسیلی

یکی از مزیت های مهم تولید بیوگاز کاهش اتکا به سوخت های فسیلی است. کشورهایی مانند چین و هند در تولید بیوگاز سرمایه گذاری کرده اند. و این سرمایه گذاری به خصوص در کشور چین نتیجه بخش بوده است زیرا چین توانست استفاده از سوخت های فسیلی مانند نفت، گاز، زغال سنگ را به شدت کاهش دهد.

پخت و پز آسان

استفاده از بیوگاز در فرایند پخت و پز کمترین ضرر را دارد زیرا در طول پخت و پز، آلاینده های کمتری تولید می کند. بیوگاز به سرعت گرم می شود، در نتیجه به کمترین زمان برای آماده شدن نیاز دارد. از طرف دیگر بیشتر مشعل های بیوگاز قابل تنظیم هستند و حرارت از کم به متوسط و زیاد کنترل می شود.

سازگاری-با-طبیعت-بیوگاز

سازگاری-با-طبیعت-بیوگاز

سازگاری با طبیعت

یکی از خدمات موثری که بیوگاز به طبیعت می کند، از بین بردن اثرگلخانه ای است. نیروگاه های بیوگاز، اثرگلخانه ای را مهار می کند. گیاهان، بیوگاز را جذب کرده و به عنوان سوخت گلخانه ای استفاده می کنند در نتیجه انتشار متان را کاهش می دهند. و  تولید بیوگاز، نیاز به سوخت های فسیلی مانند نفت و زغال سنگ را به حداقل می رساند. مزیت مهم دیگر بیوگاز تولید گاز طبیعی است و در فرایند تولید به انرژی نیاز ندارند. از طرف دیگر مواد اولیه در تولید بیوگاز، کاملا تجدیدپذیر هستند، کود، مواد خام و ضایعات مواد غذایی همیشه وجود دارند.

 

مضرات بیوگاز

بیوگاز دارای مضرت هایی است که استفاده از آن را محدود می کند. در ادامه به مضرت های بیوگاز خواهیم پرداخت.

1.    فناوری های ناقص و  کوچک

تکنولوژی های به کار رفته در تولید بیوگاز کارآمد نیست، بنابراین فرایند آن پیچیدگی هایی دارد. هنوز فناوری وجود ندارد که این پروسه را ساده تر و کم هزینه کند. درنتیجه استفاده از آن در مقیاس های بزرگ توجیه پذیر نیست، زیرا به سرمایه زیادی نیاز دارد و با وجود اینکه بسیاری از نیازهای انرژی را برطرف می کند، اما کمتر کسی به صرف هزینه گزاف تمایل دارد.

2.    حاوی مواد ناخالصی

بیوگاز بعد از تصفیه نیز ناخالصی هایی دارد. بنابراین وجود مواد ناخالصی می تواند آسیب زننده باشد. هنگامی که از آن به عنوان  سوخت خودروها استفاده می کنید، احتمال آسیب به موتور وجود دارد.

3.    تاثیر دما بر تولید بیوگاز

تولید بیوگاز غیر از لزوم دسترسی به مواد خام، به آب و هوا نیز وابسته است. و مانند سایر منابع انرژی متناسب با تغییرات آب و هوایی صورت می گیرد. گرما بهترین دما برای تجزیه زباله است.  بیوگاز به  دمایی حدود 37 درجه سانتی گراد نیاز دارد. و البته این عدد در مناطق مختلف با نوسانات دمایی کمی تغییر میکند.

4.    نامناسب برای مناطق شهری و متراکم

تولید بیوگاز محدودیت هایی دارد و  فقط در مناطق روستایی امکان پذیر است زیرا در این مکان ها مواد خام ( ضایعات غذایی و کودهای دامی) به وفور یافت می شود.

 1. مقرون به صرفه نبودن

تولید بیوگاز نسبت به تولید سایر سوخت ها توجیه پذیر نیست. به ویژه در مقیاس بزرگ تر بسیار هزینه بر است بنابراین بیشتر افراد و دولت ها به علت هزینه بر بودن در این حوزه سرمایه گذاری نمی کنند.

 

مهم ترین مصارف بیوگاز در صنایع مختلف

بیوگاز در صنایع کشاورزی، شهرک های صنعتی، شهرداری ها استفاده می شود و این بخش ها از فناوری بیوگاز در رشد و توسعه خود بهره می برند. در ادامه به مهم ترین دستاوردهای بیوگاز در صنایع مختلف خواهیم پرداخت.

مهم-ترین-مصارف-بیوگاز-در-صنایع-مختلف

مهم-ترین-مصارف-بیوگاز-در-صنایع-مختلف

 1. کشاورزی و دامداری

سیستم بیوگاز پروسه پیچیده دفع فضولات یا استفاده از سرگین در مزارع را ساده کند. به کارگیری بیوگاز در فرایند کشاورزی و دامداری به صورت یک چرخه است. هر مرحله به بخش های دیگر اثر می گذارد. وقتی بازدهی در دامداری افزایش پیدا کند، بهبود وضعیت دامداری منجر به افزایش تولید گیاه می شود.

 1. سیستم دفع زباله در شهرک های صنعتی

سیستم بیوگاز در دفع زباله های شهری عملکرد موثری دارند. شهرک های صنعتی می توانند از سیستم بیوگاز در دفع زبالات خود استفاده کنند.

 1. شهرداری

شهرداری ها می توانند از بیوگاز در دفع زباله های تصفیه فاضلاب استفاده کنند، همچنین بیوگاز در تامین انرژی عمومی در سطح شهر شامل روشنایی خیابان ها، پخت و پز در بیمارستان ها نقش مهمی دارد.

 

آیا می توانیم از بیوگاز به عنوان یک منبع انرژی استفاده کنیم؟

آیا-می-توانیم-از-بیوگاز-به-عنوان-یک-منبع-انرژی-استفاده-کنیم؟

آیا-می-توانیم-از-بیوگاز-به-عنوان-یک-منبع-انرژی-استفاده-کنیم؟

بیوگاز یک سیستم کاملا به صرفه و آسان برای سیستم های کوچک است اما در مقیاس بزرگ تر به صرف هزینه زیادی نیاز دارد. به طور کلی سیستم بیوگاز در تبدیل فضولات حیوانی، فضولات غذایی و آب به یک منبع تجدید پذیر نقش پررنگی دارد. و در کاهش مصرف سوخت های فسیلی بسیار موثر است. بیوگاز در ماهیگیری، حفاظت از محیط زیست، جنگلداری، بهداشت در مناطق روستایی عملکرد مفیدی دارد.  وقتی مزایا ومعایب بیوگاز را در کنار یکدیگر قرار دهید، وزنه مزیت ها سنگین تر از معایب آن است. زیرا با به کارگیری بیوگاز، کربن کمتر در هوا، در نتیجه هوای پاک تر، خاک سالم تر را به دست می آوریم و در نهایت سالم تر زندگی می کنیم.

منبع : HomeBioGas

 

 

نوشته بیوگاز چیست و چگونه تولید می شود؟ اولین بار در وب سایت رسمی شرکت هوا مایع زاگرس. پدیدار شد.

]]>
https://www.zagrosgas.com/%d8%a8%db%8c%d9%88%da%af%d8%a7%d8%b2-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d9%88-%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%aa%d9%88%d9%84%db%8c%d8%af-%d9%85%db%8c-%d8%b4%d9%88%d8%af%d8%9f/feed/ 3
کاربردهای عمده گاز آرگون https://www.zagrosgas.com/%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d8%b1%d8%af%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b9%d9%85%d8%af%d9%87-%da%af%d8%a7%d8%b2-%d8%a2%d8%b1%da%af%d9%88%d9%86/ https://www.zagrosgas.com/%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d8%b1%d8%af%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b9%d9%85%d8%af%d9%87-%da%af%d8%a7%d8%b2-%d8%a2%d8%b1%da%af%d9%88%d9%86/#respond Wed, 08 Dec 2021 05:47:18 +0000 https://www.zagrosgas.com/?p=4082 گاز آرگون یکی از گازهایی است که مثل هلیوم در دسته گازهای نجیب یا بی اثر قرار می گیرد و با نماد Ar نشان داده می شود. این گاز سومین گاز فراوان در جو و فراوان ترین گاز در پوسته زمین است. عدد اتمی گاز آرگون 18 است ولی دارای ایزوتوپ های فراوانی است. ایزوتوپ

نوشته کاربردهای عمده گاز آرگون اولین بار در وب سایت رسمی شرکت هوا مایع زاگرس. پدیدار شد.

]]>
گاز آرگون یکی از گازهایی است که مثل هلیوم در دسته گازهای نجیب یا بی اثر قرار می گیرد و با نماد Ar نشان داده می شود. این گاز سومین گاز فراوان در جو و فراوان ترین گاز در پوسته زمین است. عدد اتمی گاز آرگون 18 است ولی دارای ایزوتوپ های فراوانی است. ایزوتوپ های یک عنصر دارای عدد اتمی یکسان و عدد جرمی متفاوت هستند. رایجترین ایزوتوپ، آرگون-36 است اما آرگون موجود در جو از نوع آرگون-40 رادیوژنیک است. ممکن است شما اسم آرگون را به عنوان گاز جوشکاری شنیده باشید، این یکی از متداول ترین کاربردهای آن است، زیرا فضایی بی اثر را فراهم می کند که تحت آن فلزات جوش داده شده اکسید نمی شوند. با این حال، گاز آرگون را می توان در طیف گسترده ای از صنایع برای کاربردهای مختلفی استفاده کرد. با ما همراه باشید تا با کاربردهای عمده گاز آرگون آشنا شویم.

کاربردهای پزشکی و درمانی

آیا می دانستید که آرگون به طور گسترده در زمینه مراقبت های پزشکی و بهداشتی استفاده می شود؟ لیزر آرگون در درمان جداشدگی شبکیه و فتوتراپی آن برای افراد دیابتی استفاده می شود. همچنین در جراحی های جوش دادن عروق و از بین بردن تومورها استفاده های زیادی دارد. کاربردهای سیستم لیزر آرگون عمدتاً در زمینه پزشکی است، زیرا قادر است مناطق را با دقت بسیار بالایی هدف قرار دهد. سوزن های کرایو در درمان تومورهای کلیه استفاده می شود و در طی آن خنک سازی توسط آرگون انجام می شود در واقع بافت ناسالم یا غیر طبیعی با انجماد از بین برده یا برداشته می شود. آرگون همچنین برای درمان مشکلات دیگری مانند آریتمی قلبی یا تغییرات در ریتم ضربان قلب استفاده می شود.

کاربرد در نورپردازی

گاز آرگون در لوله های نئون برای نورپردازی استفاده می شود. هنگامی که الکتریسیته از طریق آرگون عبور می کند، درخشش آبی مایل به بنفش ایجاد می شود. انتشار نور با گاز آرگون با ولتاژ بسیار کمی انجام می شود که در نتیجه صرفه جویی در هزینه های برق را به همراه دارد. همین موضوع سبب شده است که گاز آرگون به عنوان گاز ترجیحی در کاربردهای نورپردازی مطرح گردد. این در مورد نور فلورسنت نیز مشابه است. آرگون در لامپ های رشته ای برای جلوگیری از اکسیداسیون سریع رشته استفاده می شود. این باعث افزایش طول عمر لامپ می شود.

صنعت غذا و نوشیدنی

به دلیل بی اثر بودن، آرگون را می توان در صنعت غذا و نوشیدنی نیز مورد استفاده قرار داد. با استفاده از این گاز می توان مواد غذایی را از در معرض اکسیژن قرار گرفتن یا اکسید شدن تا حدودی محافظت کرد.

صنایع تولیدی

آرگون در صنایع جوشکاری و ریخته گری به ویژه در ساخت آلیاژهای ویژه و تولید تیتانیوم به طور رایج استفاده می شود. همچنین به عنوان یک گاز محافظ در طول جوشکاری قوس الکتریکی استفاده می شود، زیرا از فلزی که روی آن کار می شود در برابر اکسیژن محافظت می کند. در TIG که مخفف “گاز بی اثر تنگستن” است، از مخلوط گاز آرگون استفاده می شود. در ساخت فولاد در یک مبدل، آرگون تلفات کروم را کاهش می دهد، به این معنی که محتوای کربن مورد نظر را می توان در دمای کاهش یافته و پایین تری به دست آورد. در ساخت آلومینیوم نیز، آرگون به عنوان عاملی جهت حذف هیدروژن و گاز زدایی استفاده می شود.

حفظ اسناد و اشیای باستانی

یکی از جذاب ترین کاربردهای گاز آرگون، حفظ اسناد و اشیای قدیمی و باستانی است. ماهیت بی اثر بودن گاز آرگون به این معنی است که می تواند یک فضای محافظتی ایجاد کند. این امر از تخریب و آسیب دیدن اشیا در حین نگهداری و نمایش آن ها جلوگیری می کند.

استفاده در ساخت پنجره های دو جداره

شاید تا به حال به این گاز فکر نکرده باشید، اما آرگون در خانه نیز بسیار مفید است! این گاز به عنوان عایق حرارتی در پنجره ها استفاده می شود. به طور خاص، در پنجره های دو جداره که امروزه بسیار رایج هستند از آرگون برای پر کردن فضای بین شیشه ها استفاده می شود. استفاده از این گاز موجب می شود انتقال حرارت از طریق پنجره کاهش پیدا کند.

غواصی

این گاز نجیب ممکن است به عنوان عایق لباس خشک برای غواصی در آب سرد استفاده شود. این به این دلیل است که آرگون بی اثر است و رسانایی حرارتی کمی دارد. همچنین می‌توان از آن به شکل آرگوکس استفاده کرد، آرگوکس به گاز تنفس غواصی ساخته شده از آرگون و اکسیژن گفته می شود.

سایر کاربردهای رایج گاز آرگون

آرگون به دلیل مقرون به صرفه بودن و فراوانی آن بسیار جذاب است و دارای کاربردهای بسیار گسترده ای است که نام بردن از همه آنها غیرممکن است. این گاز تقریباً 1 درصد جو را تشکیل می دهد و می توان آن را از طریق تولید اکسیژن مایع و نیتروژن مایع به دست آورد. لیست زیر شامل کاربردهای بیشتر این گاز نجیب است:

 • به عنوان گاز حامل در فیلمبرداری
 • استفاده در جراحی با کرایو، تبرید، اطفاء حریق، طیف‌سنجی و باد کردن کیسه های هوا
 • در شکل مایع، آرگون اغلب به عنوان هدف برای آزمایشات نوترینو و جستجوی مستقیم برای ماده تاریک استفاده می شود.
 • آرگون در استارترهای درخشان فلورسنت نیز استفاده می شود.
 • لیزر یون آرگون در کاربردهایی مانند پزشکی قانونی، چاپ با سرعت بالا، هولوگرافی، نمایش لیزری در سرگرمی ها و میکروسکوپ استفاده می شود.

منبع: adamsgas

نوشته کاربردهای عمده گاز آرگون اولین بار در وب سایت رسمی شرکت هوا مایع زاگرس. پدیدار شد.

]]>
https://www.zagrosgas.com/%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d8%b1%d8%af%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b9%d9%85%d8%af%d9%87-%da%af%d8%a7%d8%b2-%d8%a2%d8%b1%da%af%d9%88%d9%86/feed/ 0
کاربردهای گاز CO2 در جهت کاهش انتشار گازهای گلخانه ای https://www.zagrosgas.com/%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d8%b1%d8%af%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%af%d8%a7%d8%b2-co2-%d8%af%d8%b1-%d8%ac%d9%87%d8%aa-%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%b4%d8%a7%d8%b1-%da%af%d8%a7%d8%b2%d9%87/ https://www.zagrosgas.com/%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d8%b1%d8%af%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%af%d8%a7%d8%b2-co2-%d8%af%d8%b1-%d8%ac%d9%87%d8%aa-%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%b4%d8%a7%d8%b1-%da%af%d8%a7%d8%b2%d9%87/#respond Tue, 09 Nov 2021 05:45:04 +0000 https://www.zagrosgas.com/?p=4077 اگرچه دی اکسید کربن یک آلاینده کشنده است که جو را گرم می کند اما چیزی که زیاد مورد توجه قرار نگرفته این است که گاز دی اکسید کربن می تواند به عنوان یک ماده اولیه مفید و ارزشمند، در انواع فرآیندهای صنعتی مورد استفاده قرار بگیرد. شاید اگر بتوان صنایعی را که از CO2

نوشته کاربردهای گاز CO2 در جهت کاهش انتشار گازهای گلخانه ای اولین بار در وب سایت رسمی شرکت هوا مایع زاگرس. پدیدار شد.

]]>
اگرچه دی اکسید کربن یک آلاینده کشنده است که جو را گرم می کند اما چیزی که زیاد مورد توجه قرار نگرفته این است که گاز دی اکسید کربن می تواند به عنوان یک ماده اولیه مفید و ارزشمند، در انواع فرآیندهای صنعتی مورد استفاده قرار بگیرد. شاید اگر بتوان صنایعی را که از CO2 استفاده می کنند تشویق کرد تا استفاده از آن را افزایش دهند، میزان انتشار این گاز گلخانه ای در جو به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند. مراحل این عملیات شامل بیرون کشیدن CO2 از هوا یا از گازهای دودکش تاسیسات صنعتی، از طریق جذب کربن سنتی، یا خارج از هوای محیط، از طریق جذب مستقیم هوا، تغلیظ آن و استفاده به عنوان خوراک صنعتی است. در این مقاله به بررسی این کاربردها و چگونگی کاربرد دی اکسید کربن در فرایندها صنعتی می پردازیم.

انواع کاربردهای کربن دی اکسید

کاربردهای کربن دی اکسید در فرایندهای صنعتی را می توان به دو دسته “استفاده مستقیم” و ” تغییر شکل شیمیایی یا بیولوژیکی” تقسیم بندی کرد.

 • استفاده مستقیم: شامل کاربرد در صنایع غذایی و تهیه نوشیدنی های کربن دار شده است.
 • استفاده همراه با تغییر شکل شیمیایی و بیولوژیکی: شامل تولید سوخت های سنتزی و تولید مواد شیمیایی مختلفی مثل پلیمرها، مواد شیمیایی آلی و مواد معدنی است.

کاربردهای “بسته “

برخی از کاربردهای دی اکسید کربن، مثل ساخت سوخت های مایعی که جایگزین بنزین و گازوئیل می شوند، فقط تا زمانی که سوخت احتراق شود محبوس می ماند و پس از آن دوباره در جو آزاد می شود. بنابراین نقش چندانی در کاهش انتشار این گاز به هوا بازی نمی کند. در واقع CO2 از اتمسفر حذف نمی شود، بلکه یک بار بازیافت شده و سپس دوباره به هوا برمی گردد. در برخی کاربردهای دیگر، مثل قسمتی از فرآیند تولید سیمان، کربن برای مدت طولانی تری محبوس می شود. بتن دی اکسید کربن را به طور دائم از اتمسفر خارج نمی کند، اما به طور قابل قبولی می تواند آن را برای یک قرن یا بیشتر ذخیره کند. فرایندهای این چنینی را فرآیندهای «بسته» می‌نامند.

تهیه بتن ساختمانی

بتن ترکیبی از سیمان، آب و سنگدانه است. ظاهر فیزیکی آن شبیه پودر ریزی است که وقتی با آب مخلوط می شود، سنگدانه ها را به یک مخلوط سفت تبدیل می کند. در تهیه بتن ساختمانی در چند بخش ممکن است کربن دی اکسید مورد مصرف قرار بگیرد که برخی از آن ها عبارتند از:

 • سنگدانه هایی که در بتن، آسفالت و پرکننده های ساختمانی گنجانده می شوند، می توانند با تبدیل CO2 گازی به کربنات های معدنی جامد مانند کربنات کلسیم (CaCO3)، ایجاد شوند. این فرآیند تحت عنوان “کانی سازی CO2” شناخته می شود.
 • کربن دی اکسید می تواند جایگزین آب در تهیه و اختلاط بتن شود که منجر به کانی سازی مشابه می شود. به نظر می رسد بتن به دست آمده، علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب، حتی قوی تر نیز خواهد شد.

تولید سوخت های مایع

امروزه سوخت‌های مایعی مثل بنزین، گازوئیل و انواع کمیاب‌تر آن مانند سوخت جت از پالایش هیدروکربن‌هایی که از اعماق زمین حفاری شده اند به دست می آید. اما می توان آن ها را با کربن موجود در هوا نیز تولید کرد که به آن سوخت مصنوعی گفته می شود. این «سوخت‌های مصنوعی» را می‌توان به روش‌های مختلف، از طریق فرآیندها و شیمی‌های مختلفی به دست آورد. برخی از آن ها می توانند جایگزین هر سوخت مایعی شوند. به زبان ساده، برای ایجاد این سوخت ها، ترکیبی از این سه ماده مورد نیاز است: یک مولکول مبتنی بر کربن )معمولا CO2)، هیدروژن و انرژی. انرژی برای جدا کردن اکسیژن از کربن و چسباندن کربن به هیدروژن استفاده می شود تا هیدروکربن که همان سوخت است به دست بیاید.

سوخت مایع پاک

اگر دی‌اکسید کربن از هوای محیط، الکتریسیته از انرژی‌های تجدیدپذیر، و هیدروژن از الکترولیز خورشیدی (که هیدروژن را مستقیماً از آب بیرون می‌کشد) به دست بیاید، بنابراین در فرایند تهیه سوخت حاصل، انتشار گاز گلخانه ای بسیار کم خواهد بود. این نوع سوخت های مایع تقریباً به طور قطع بزرگترین بازار بالقوه برای استفاده از CO2 هستند.

مواد شیمیایی و پلیمری

با استفاده از کاتالیزورهای مختلف، کربن دی اکسید را می توان به انواع واسطه های شیمیایی تبدیل کرد. موادی مثل متانول و اسید فرمیک که به عنوان مواد اولیه در سایر فرآیندهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. CO2 همچنین می تواند توسط کاتالیزورها به پلیمر، چسب و مواد دارویی تبدیل شود. پلیمرهای مشتق از CO2 بسیار گران هستند اما با توجه به چشم انداز اتمام سوخت های فسیلی پتانسیل مناسبی خواهند داشت. در حال حاضر، تنها تعداد کمی از مواد شیمیایی به دست آمده از کربن دی اکسید، از جمله اوره و پلی کربنات پلی‌ال، در مقیاس تجاری تولید می شوند.

تولید جلبک

CO2 جذب شده از هوا را می توان برای تسریع رشد جلبک ها مورد استفاده قرار داد. جلبک می تواند به عنوان ماده اولیه غذا، سوخت های زیستی، پلاستیک ها و غیره مورد استفاده قرار بگیرد. شایان ذکر است که حدود پنج سال پیش، جلبک‌ به‌عنوان نوعی گیاه شگفت‌انگیز شناخته می‌شد، اما امروزه بسیاری از شرکت ها شروع به تولید آن کرده اند.

تولید مواد جدید

این مورد بازار سوداگرانه تر، پیشرفته تر و مهم تری برای دی اکسید کربن است. گاز دی اکسید کربن CO2 را می توان به موادی با کارایی بالا تبدیل کرد. کامپوزیت های کربنی، الیاف کربنی و گرافن از جمله این مواد هستند.

منبع: vox  

نوشته کاربردهای گاز CO2 در جهت کاهش انتشار گازهای گلخانه ای اولین بار در وب سایت رسمی شرکت هوا مایع زاگرس. پدیدار شد.

]]>
https://www.zagrosgas.com/%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d8%b1%d8%af%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%af%d8%a7%d8%b2-co2-%d8%af%d8%b1-%d8%ac%d9%87%d8%aa-%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%b4%d8%a7%d8%b1-%da%af%d8%a7%d8%b2%d9%87/feed/ 0
تأثیر تزریق دی اکسید کربن (CO2) برای جراحی لاپاراسکوپی کولورکتال در بیماران مسن https://www.zagrosgas.com/%d8%aa%d8%a3%d8%ab%db%8c%d8%b1-%d8%aa%d8%b2%d8%b1%db%8c%d9%82-%d8%af%db%8c-%d8%a7%da%a9%d8%b3%db%8c%d8%af-%da%a9%d8%b1%d8%a8%d9%86-co2-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%ac%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d9%84/ https://www.zagrosgas.com/%d8%aa%d8%a3%d8%ab%db%8c%d8%b1-%d8%aa%d8%b2%d8%b1%db%8c%d9%82-%d8%af%db%8c-%d8%a7%da%a9%d8%b3%db%8c%d8%af-%da%a9%d8%b1%d8%a8%d9%86-co2-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%ac%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d9%84/#respond Sun, 10 Oct 2021 06:14:08 +0000 https://www.zagrosgas.com/?p=4071 تومورهای گوارشی یکی از شایع ترین علل مرگ و میر در دهه گذشته بوده اند. روش اصلی درمان، معمولا برداشتن و جراحی این تومورها است. یکی از روش های جراحی که به دلیل عوارض کم مورد توجه قرار گرفته، لاپاراسکوپی است. این روش جراحی دارای مزایایی مثل کاهش ابعاد بریدگی، درد و خونریزی کمتر بعد

نوشته تأثیر تزریق دی اکسید کربن (CO2) برای جراحی لاپاراسکوپی کولورکتال در بیماران مسن اولین بار در وب سایت رسمی شرکت هوا مایع زاگرس. پدیدار شد.

]]>
تومورهای گوارشی یکی از شایع ترین علل مرگ و میر در دهه گذشته بوده اند. روش اصلی درمان، معمولا برداشتن و جراحی این تومورها است. یکی از روش های جراحی که به دلیل عوارض کم مورد توجه قرار گرفته، لاپاراسکوپی است. این روش جراحی دارای مزایایی مثل کاهش ابعاد بریدگی، درد و خونریزی کمتر بعد از عمل، زمان بستری کوتاهتر و بهبود سریعتر در مقایسه با روش های جراحی متداول است و به همین دلیل به یک گزینه مناسب به ویژه برای جراحی سالمندان تبدیل شده است.  اما این روش دارای معایبی نیز می باشد که از جمله آن می توان به تاثیر گاز دی اکسید کربن مورد استفاده بر سیستم تنفسی و گردش خون اشاره کرد. بنابراین لازم است تا پیامدهای منفی ناشی از استفاده از گاز کربن دی اکسید کاهش داده شود. در ادامه به بررسی مطالعه ای که در این زمینه انجام شده است خواهیم پرداخت.

استفاده از CO2 در لاپاراسکوپی

CO2 بیشترین گاز مورد استفاده در جراحی لاپاراسکوپی است زیرا غیر قابل احتراق و مقرون به صرفه است و علاوه بر این به راحتی از سیستم تنفسی دفع می شود. اما از آن جایی که معمولا جراحی لاپاراسکوپی مدت زمان زیادی طول می کشد، بنابراین احتمال جذب و تجمع دی اکسید کربن در طول زمان جراحی وجود دارد که می تواند منجر به عوارضی مثل فشار خون بالا و غیره شود. بر طبق مطالعات گذشته، این آسیب و اثرات مضر نفوذ CO2 در حین جراحی لاپاراسکوپی، ممکن است به دلیل عوامل فیزیکی و شیمیایی مانند هیپوترمی (سرمازدگی بدن) و اسیدی شدن سلولی باشد. این گاز در شرایط حرارتی مختلف دارای ویژگی های بیوفیزیکی متفاوتی است و شاید بتوان با تغییر خواص بیوفیزیکی آن اثرات منفیش را کاهش داد.

هیپوترمی چیست؟

هیپوترمی به کاهش دما یا سرمازدگی بدن گفته می شود. حتی درجه خفیف هیپوترمی حین عمل های جراحی (34.0 تا 36 درجه سانتی گراد) می تواند عوارض جراحی را به طرز چشمگیری افزایش دهد. بیهوشی عمومی و تزریق گاز کربن دی اکسید در حین جراحی لاپاراسکوپی شکم، ممکن است با اختلال در تنظیم حرارت به دلیل طولانی شدن زمان عمل همراه باشد. علیرغم استفاده از چندین استراتژی موجود، هیپوترمی ناخواسته در جراحی لاپاراسکوپی کولورکتال شایع است. در نتیجه، هنگامی که بیماران در معرض هیپوترمی قرار دارند، گرم شدن حین عمل باید به عنوان بخشی از مدیریت بیهوشی در نظر گرفته شود تا عوارض جراحی تا حد ممکن کاهش داده شود.

جلوگیری از هیپوترمی

دستگاه های گرمایش جریان هوا یکی از موثرترین روش ها برای دستیابی به نوروترمی (دمای نرمال بدن) در حین جراحی شکم هستند. نشان داده شده است که حتی 30 دقیقه گرم شدن جریان هوا قبل از القای بیهوشی می تواند گرمای بافت های بدن را افزایش و هیپوترمی حین عمل را کاهش دهد. استفاده از گاز گرم و مرطوب در حین جراحی لاپاراسکوپی نیز یک روش فعال جایگزین دیگر برای جلوگیری از هیپوترمی است. این در حالی است که استفاده از یک دستگاه مناسب برای گرم کردن و مرطوب کردن گاز ممکن است موجب بالا رفتن هزینه های این روش جراحی شود. برای بررسی بیشتر و مقایسه تاثیر روش های مختلف برای جلوگیری از هیپوترمی، صد و پنجاه بیمار مسنی که از ماه مه 2017 تا اکتبر 2018 تحت جراحی لاپاراسکوپی کولورکتال (روده بزرگ) تحت بیهوشی قرار گرفته بودند، مورد مطالعه قرار گرفتند.

روند انجام مطالعه

در این مطالعه بیماران به سه گروه 50 تایی تقسیم شدند:

گروه WH: بیمارانی که از تزریق گاز کربن دی اکسید گرم و مرطوب (دمای 37 درجه سانتی گراد با رطوبت نسبی 98 درصد ) برای آن ها استفاده شد.

گروه CE: بیمارانی که گاز کربن دی اکسید به صورت سرد و خشک (دمای 20 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی صفر ) به آن ها تزریق شد و برای گرم شدن در حین جراحی از پتوهای الکتریکی تا دمای 38 درجه سانتی گراد استفاده شد.

گروه CF: بیمارانی که گاز کربن دی اکسید به صورت سرد و خشک (دمای 20 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی صفر ) به آن ها تزریق شد و برای گرم شدن در حین جراحی از دستگاه های گرم کننده جریانی هوای گرم تا دمای 38 درجه سانتی گراد استفاده شد.

علائم مشاهده شده

تفاوت معنی داری در درد در حالت استراحت در 48 ساعت اول پس از عمل در بین 3 گروه مشاهده نشد. با این حال، درد همراه با سرفه در طول 12 ساعت پس از عمل و مصرف سوفنتانیل پس از عمل در 48 ساعت پس از عمل در گروه CE بیشتر از 2 گروه دیگر بود. در واقع نشان داده شد که در بیمارانی که در دو گروه WH و  CF که از تزریق گاز کربن دی اکسید گرم و مرطوب و یا گرمایش جریانی هوا بهره برده بودند، قرار داشتند، هیپوترمی حین عمل، اختلال انعقادی و زمان بازیابی PACU، به طور قابل توجهی نسبت به گروه CE که در آن ها از پتوهای برقی برای افزایش دمای بدن استفاده شده بود، کاهش پیدا کرد.

نتیجه گیری نهایی

به طور کلی می توان گفت که شواهد نشان داده است تزریق گاز کربن دی اکسید سرد و خشک در مقایسه با گاز گرم و مرطوب، در طول جراحی لاپاراسکوپی کولورکتال منجر به آسیب ساختاری بیشتر به صفاقی و اقامت بیشتر در بیمارستان می شود. هدف این مطالعه این بود که این فرضیه را که گاز دی اکسید کربن گرم و مرطوب می تواند درد بعد از عمل را کاهش داده و بهبودی را در جراحی لاپاراسکوپی کولورکتال بهبود بخشد، ارزیابی کند که همان طور که مشاهده شد هیپوترمی حین عمل، اختلال در انعقاد، سرفه زود هنگام بعد از عمل و مصرف سوفنتانیل کاهش پیدا کرد. با توجه به تجزیه و تحلیل های صورت گرفته اگرچه گرم و مرطوب کردن گاز دی اکسید کربن در حین لاپاراسکوپی ممکن است از نظر اقتصادی هزینه بر باشد اما هزینه های اضافی آن را نمی توان با مزایایش مقایسه کرد.

منبع: journals.lww

نوشته تأثیر تزریق دی اکسید کربن (CO2) برای جراحی لاپاراسکوپی کولورکتال در بیماران مسن اولین بار در وب سایت رسمی شرکت هوا مایع زاگرس. پدیدار شد.

]]>
https://www.zagrosgas.com/%d8%aa%d8%a3%d8%ab%db%8c%d8%b1-%d8%aa%d8%b2%d8%b1%db%8c%d9%82-%d8%af%db%8c-%d8%a7%da%a9%d8%b3%db%8c%d8%af-%da%a9%d8%b1%d8%a8%d9%86-co2-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%ac%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d9%84/feed/ 0
ارزیابی وجود نشتی با گاز نیتروژن https://www.zagrosgas.com/%d8%a7%d8%b1%d8%b2%db%8c%d8%a7%d8%a8%db%8c-%d9%88%d8%ac%d9%88%d8%af-%d9%86%d8%b4%d8%aa%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%da%af%d8%a7%d8%b2-%d9%86%db%8c%d8%aa/ https://www.zagrosgas.com/%d8%a7%d8%b1%d8%b2%db%8c%d8%a7%d8%a8%db%8c-%d9%88%d8%ac%d9%88%d8%af-%d9%86%d8%b4%d8%aa%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%da%af%d8%a7%d8%b2-%d9%86%db%8c%d8%aa/#respond Wed, 01 Sep 2021 07:29:50 +0000 https://www.zagrosgas.com/?p=4063 ویژگی بی اثر بودن گاز نیتروژن سبب شده است که در بسیاری از مراحل بازرسی و تولید فرآیندهای صنعتی، مورد استفاده قرار بگیرد. از نیتروژن گازی می توان با خیال راحت برای ارزیابی تجهیزات مربوط به لوله کشی، بررسی یکپارچگی شبکه های خط لوله و تست کشتی ها برای وجود نشتی استفاده کرد. در این

نوشته ارزیابی وجود نشتی با گاز نیتروژن اولین بار در وب سایت رسمی شرکت هوا مایع زاگرس. پدیدار شد.

]]>
ویژگی بی اثر بودن گاز نیتروژن سبب شده است که در بسیاری از مراحل بازرسی و تولید فرآیندهای صنعتی، مورد استفاده قرار بگیرد. از نیتروژن گازی می توان با خیال راحت برای ارزیابی تجهیزات مربوط به لوله کشی، بررسی یکپارچگی شبکه های خط لوله و تست کشتی ها برای وجود نشتی استفاده کرد. در این مطلب قصد داریم با تست نشتی گاز نیتروژن در یک محیط صنعتی بیشتر آشنا شویم.

تست نشتی چیست؟

تست نشتی روشی برای ارزیابی و بررسی وجود هرگونه نقص در تجهیزات ذخیره سازی و حمل و نقل صنعتی (شناورها، لوله ها و خطوط لوله) است. این آزمون انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که سیستم های تازه نصب شده می توانند دما و فشارهای مربوط به شرایط عملکردی خود را تحمل کنند. باید توجه داشت که تست نشتی بخشی جدایی ناپذیر از پروتکل های ایمنی در محیط های مختلف صنعتی است. به عنوان مثال، انجام این تست، قبل از راه اندازی خطوط لوله، به اپراتورهای نفت و گاز اجازه می دهد تا با خیال راحت سیستم های خود را برای اولین استفاده آماده کنند.

تست های هیدروستاتیک و پنوماتیک برای ارزیابی وجود نشتی

روش های آزمایشی مختلفی برای ارزیابی وجود نشتی در قطعات و تجهیزات صنعتی وجود دارند. اما انتخاب روش مناسب اهمیت زیادی دارد زیرا همه آن ها ممکن است برای قطعات مختلف ایده آل نباشند. به عنوان مثال، در آزمایش هیدرواستاتیک، از آب برای انجام آزمون فشار سیال استفاده می شود که این امر سبب می شود کاربرد این روش برای سیستم های حساس به رطوبت امکان پذیر نباشد. علاوه بر این آب ممکن است موجب ایجاد خوردگی در برخی سیستم ها شود که در نتیجه، طول عمر مفید آن ها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. آزمایش پنوماتیک نیز می تواند به عنوان جایگزینی برای آزمایش هیدرواستاتیک مطرح باشد اما این آزمون نیز مواد و تجهیزات را در معرض رطوبت آسیب زا قرار می دهد.

استفاده از گاز نیتروژن برای انجام تست نشتی

استفاده از گاز نیتروژن به اپراتورها اجازه می دهد تا چالش های مربوط به سایر روش های ارزیابی شامل آزمون های هیدروستاتیک و پنوماتیک را دور بزنند. گاز نیتروژن دارای خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فردی است که باعث می شود به طور موثری خنثی بوده و برای آزمایش نشتی بسیار مناسب باشد. نیتروژن به دلیل بی اثر بودن و واکنش پذیری کم، در حالی که وجود نشتی احتمالی را ارزیابی می کند می تواند به طور همزمان، اکسیژن و رطوبت را نیز از محیط داخلی اجزای مورد آزمون خارج کند.

روش انجام تست نشتی با گاز نیتروژن

روش آزمایش نشت نیتروژن کاملاً ساده است اما باید به ترتیب انجام شود تا حداکثر ایمنی را در تمام جنبه های آزمایش تضمین کند. در حالی که مراحل خاص بسته به ماهیت جزء مورد آزمایش متفاوت است، برخی از دستورالعمل های عمومی به طور کلی قابل اجرا هستند.

جدا کردن تجهیز مورد نظر از سایر تجهیزات و شبکه ها

قبل از شروع این آزمایش تجهیزات مورد نظر برای ارزیابی باید از بقیه سیستم جدا شوند. این کار را می توان با مسدود کردن سوپاپ های فشار اتصالی و یا سایر درگاه های اتصالی که تجهیز مورد نظر را با سایر تجهیزات سیستم پیوند می دهند، انجام داد.

ورود جریان گاز نیتروژن

پس از انجام جداسازی، نیتروژن گازی از سیلندر نیتروژن یا نیتروژنی که توسط ژنراتور در محل واحد صنعتی سنتز شده است، از طریق دریچه ورودی باز به داخل قطعه یا تجهیز هدایت می شود. با ورود جریان گاز نیتروژن، آلاینده های موجود در قطعه یا تجهیزات نیز تحت فشار کم پاکسازی می شوند. این جریان برای مدتی به صورت پایدار ادامه پیدا می کند تا اطمینان حاصل شود که تجهیزات مورد نظر می توانند بدون نشتی از عهده آن بربیایند. پس از آزمایش موفقیت آمیز فشار کم، فشار اعمال شده به تدریج اما پیوسته افزایش می یابد تا مشخص شود که تجهیز یا قطعه مورد آزمون، تا کجا قادر است یکپارچگی خود را حفظ کند. اگرچه این آزمون تا دستیابی به فشار استاندارد عملیاتی تجهیز مورد آزمون ادامه پیدا می کند، اما بهتر است این حد بالایی آن با مطابق با استانداردهای مختلف صنعتی نیز چک شود.

روش های تشخیص نشت گاز نیتروژن

روش های متعددی برای تشخیص نشت گاز نیتروژن در محیط صنعتی وجود دارد، اما دقت این روش ها ممکن است متفاوت باشد.

 • بازرسی بصری برای نشت نیتروژن با استفاده از محلول صابون بر روی سطح تجهیز یا قطعه مورد آزمون انجام می شود. وجود نشتی، باعث ایجاد حباب گاز در نقاط معیوب می شود، که لازم است این نقاط مورد تعمیر قرار بگیرند.
 • استفاده از آشکارسازهای تجاری نیتروژن نیز یکی از روش های متداول برای بازرسی نقاط نشتی مشکوک در تجهیزات/قطعات تازه ساخته شده است.
 • با استفاده از سنسورهای اکسیژن، نیز می توان کاهش سطح اکسیژن از تجهیز مورد آزمون را در هنگام آزمایش نشتی با گاز نیتروژن تشخیص داد.

مقایسه استفاده از سیلندر گاز نیتروژن یا تولید آن در محل واحد صنعتی

همان طور که گفته شد، گاز نیتروژن مورد نیاز برای آزمایش وجود نشتی را می توان از سیلندرهای گاز تحت فشار و یا از ژنراتور نیتروژن در محل تامین کرد. اگرچه به نظر می رسد استفاده از سیلندرهای گاز نیتروژن گزینه ارزان تری است، اما در دراز مدت ممکن است هزینه بسیار بیشتری نسبت به خرید ژنراتور و تولید نیتروژن در محل داشته باشد.

سایر مزایای استفاده از ژنراتور نیتروژن در محل برای انجام آزمایش نشتی عبارتند از:

 • سنتز گاز در صورت نیاز در مقادیر کافی در هر زمانی
 • مصرف گاز کارآمد با حداقل ضایعات
 • ایمنی بیشتر نیتروژن برای پرسنل زیرا خطرات مربوط به ذخیره مقدار زیادی نیتروژن حذف می شود.

منبع: generon

نوشته ارزیابی وجود نشتی با گاز نیتروژن اولین بار در وب سایت رسمی شرکت هوا مایع زاگرس. پدیدار شد.

]]>
https://www.zagrosgas.com/%d8%a7%d8%b1%d8%b2%db%8c%d8%a7%d8%a8%db%8c-%d9%88%d8%ac%d9%88%d8%af-%d9%86%d8%b4%d8%aa%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%da%af%d8%a7%d8%b2-%d9%86%db%8c%d8%aa/feed/ 0
توافق نامه اکسیژن؛ دورانی جدید در تامین اکسیژن پزشکی https://www.zagrosgas.com/%d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%81%d9%82-%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87-%d8%a7%da%a9%d8%b3%db%8c%da%98%d9%86%d8%9b-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%ac%d8%af%db%8c%d8%af-%d8%af%d8%b1-%d8%aa%d8%a7%d9%85%db%8c/ https://www.zagrosgas.com/%d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%81%d9%82-%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87-%d8%a7%da%a9%d8%b3%db%8c%da%98%d9%86%d8%9b-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%ac%d8%af%db%8c%d8%af-%d8%af%d8%b1-%d8%aa%d8%a7%d9%85%db%8c/#respond Mon, 02 Aug 2021 06:39:17 +0000 http://www.zagrosgas.com/?p=4056 اخبار منتشر شده حاکی از آن است که دو شرکت  Air Liquide و Linde  به عنوان تامین کننده های گاز اکسیژن پزشکی، وارد توافقنامه بی سابقه ای شده اند که هدف آن فراهم کردن دسترسی بیشتر به اکسیژن پزشکی در کشورهایی است که سطح درآمد آن ها کم تا متوسط است. این توافق نامه را

نوشته توافق نامه اکسیژن؛ دورانی جدید در تامین اکسیژن پزشکی اولین بار در وب سایت رسمی شرکت هوا مایع زاگرس. پدیدار شد.

]]>
اخبار منتشر شده حاکی از آن است که دو شرکت  Air Liquide و Linde  به عنوان تامین کننده های گاز اکسیژن پزشکی، وارد توافقنامه بی سابقه ای شده اند که هدف آن فراهم کردن دسترسی بیشتر به اکسیژن پزشکی در کشورهایی است که سطح درآمد آن ها کم تا متوسط است. این توافق نامه را می توان به عنوان نقطه عطفی در در صنعت گازها و به ویژه در مبارزه با Covid-19 در نظر گرفت. دستیابی به موفقیت در تأمین اکسیژن پزشکی برای کشورهایی با سطح درآمدی کم تا متوسط، در جهت توسعه سلامتی و بهداشت جهانی از اهمیت کلیدی برخوردار است و این توافق نامه توسط جامعه جهانی مورد ستایش قرار گرفته است. در ادامه با دیدگاه و اظهار نظرهای برخی از سازمان ها و شرکت هایی که به این توافق نامه پیوسته اند بیشتر آشنا می شویم.

مرکز سلامتی Unitaid

یونایتید یکی از مراکز فعال در حوزه سلامتی در جهان است که در زمینه پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری ها در کشورهای متوسط یا کم درآمد فعالیت می کند. این مرکز بویژه در زمینه اطلاع رسانی بسیار موثر عمل کرده است. دکتر فیلیپ دونتون، مدیر اجرایی یونایتید، از تعامل با شرکت هایAir Liquide  و  Lindeاستقبال کرده است. وی همچنین اذعان داشته که” این اولین بار است چنین توافق نامه ای برای کمک به سهولت دسترسی عادلانه به اکسیژن، که یک نیاز پزشکی ضروری و نجات دهنده است، انجام می شود. ما امیدواریم که سایر تأمین کنندگان اکسیژن هم از این الگو پیروی کنند و با یکدیگر تعامل کنند. این یک فرصت واقعی برای تغییر روند تاریخ است، هم برای همه گیری Covid-19، و هم برای مناطقی که اکسیژن پزشکی برای بیماری هایی مثل التهاب ریه و درمان عوارض زایمان بسیار حیاتی است اما با کمبود آن روبرو هستند.”

مرکز سلامتی CHAI

سازمان پیشرو در دسترسی به خدمات سلامتی کلینتون (CHAI) نیز یک سازمان جهانی فعال در حوزه بهداشت و سلامت است که خود را متعهد به نجات جان انسان ها و کاهش بار بیماری در کشورهای با سطح درآمدی کم تا متوسط می داند و عضو فعال این کارگروه ویژه است. زاخاری کاتز به عنوان معاون در بخش داروهای اساسی درCHAI ، در مورد پیوستن شرکت Air Liquide و Linde به عنوان اولین تامین کننده اصلی اکسیژن به این برنامه اظهار داشت: “این توافق نامه ها زمینه استفاده گسترده تر از اکسیژن پزشکی را در زمانی فراهم می کند که جهان همچنان از کمبودهای حاد رنج می برد. ما Air Liquide و Linde را تحسین می کنیم و مشتاقانه منتظر همکاری با یکدیگر برای گسترش دسترسی نیازمندان به اکسیژن در سراسر جهان هستیم.”

تامین کننده های گاز اکسیژن

لازم به ذکر است که توافق نامه ها در قالب یک تفاهم نامه غیر الزام آور و غیر انحصاری منعقد شده است، به این معنی که توافق با سایر تأمین کنندگان اکسیژن پزشکی نیز همچنان در حال پیگیری است، با این وجود شرکت هایAir Liquide  و  Lindeبه عنوان اولین تامین کننده های گازهای صنعتی به این توافق نامه پیوسته اند.

شرکت Air Liquide

ژان مارک دو رویه، معاون ارشد و عضو کمیته اجرایی گروه Air Liquide که مسئولیت برنامه های اجتماعی شرکت را نیز بر عهده دارد، در بیانیه ای گفته است: ” تلاش برای بهبود دسترسی اکسیژن در کشورهای با سطح درآمدی کم تا متوسط، که در ماه مارس 2021 اعلام شده است، بخشی جدایی ناپذیر از تعهدات توسعه پایدار ما است. این گروه با بهره گیری از تخصص فنی و دانش خود، همراه با Unitaid و CHAI فعالیت خواهد کرد و به راه حل هایی برای افزایش دسترسی اکسیژن در کشورهای با سطح درآمدی کم تا متوسط که در آن ها تقاضا زیاد بوده و شرایط عملیاتی چالش برانگیز است، کمک خواهد کرد.”

شرکت Linde

سانجیو لامبا (Sanjiv Lamba)، مدیر عامل شرکتLinde ، در مورد اهمیت دسترسی به بهداشت و درمان برای همه، به ویژه در طول همه گیری کرونا تاکید کرده است. وی گفته: ” همه گیری Covid-19 اهمیت دسترسی به مراقبت های بهداشتی را برای همه برجسته کرده است. کارمندان Linde در این شرایط فوق العاده، برای تولید و رساندن اکسیژن پزشکی پا پیش گذاشتند و نقشی اساسی در حمایت از سیستم های مراقبت های بهداشتی در سراسر جهان ایفا کردند. اگر تلاش ها در جهت بهبود دسترسی به اکسیژن پزشکی در کشورهای با سطح درآمدی کم تا متوسط، با تعامل و همکاری با یکدیگر انجام نشود ممکن است بی نتیجه باقی بماند. شرکت لیند مفتخر است که با مراکز سلامتی  Unitaid و CHAI همکاری می کند تا دسترسی به اکسیژن را به صورت منصفانه و عادلانه برای مردم جهان مهیا کند. ”

خبرنامه Gasworld

جان راکت (John Raquet) ناشر و مدیرعامل Gasworld نیز از طرف ائتلاف “هرنفس شمرده می شود” در مراحل مختلف با این گروه همراه بود. راکت در مورد اهمیت این پیشرفت، به عدم درک و ارتباطات مربوط به زنجیره تأمین اکسیژن در گذشته اشاره کرد و شروع یک کار جدید را به نفع همه دانست. وی ادامه داد: ” این همکاری می تواند به رفع نیاز فوری برای افزایش منابع اکسیژن در سراسر جهان کمک کند. در گذشته مطمئناً کمبود ارتباط بین تأمین کنندگان گاز و بخش های بهداشتی و سلامتی وجود داشته و مشارکت گروه های ذکر شده در این اطلاعیه باعث می شود که کانال متفاوتی برای گفتگو و فعالیت دراین حوزه فراهم شود. این نشان دهنده آغاز یک رابطه کاری جدید است که امیدواریم وضعیت فقر اکسیژن موجود در جهان را بسیار بهبود ببخشد.”

منبع: gasworld

نوشته توافق نامه اکسیژن؛ دورانی جدید در تامین اکسیژن پزشکی اولین بار در وب سایت رسمی شرکت هوا مایع زاگرس. پدیدار شد.

]]>
https://www.zagrosgas.com/%d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%81%d9%82-%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87-%d8%a7%da%a9%d8%b3%db%8c%da%98%d9%86%d8%9b-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%ac%d8%af%db%8c%d8%af-%d8%af%d8%b1-%d8%aa%d8%a7%d9%85%db%8c/feed/ 0
چرا و چگونه از گاز نیتروژن در بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود؟ https://www.zagrosgas.com/%da%86%d8%b1%d8%a7-%d9%88-%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%a7%d8%b2-%da%af%d8%a7%d8%b2-%d9%86%db%8c%d8%aa%d8%b1%d9%88%da%98%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%b3%d8%aa%d9%87-%d8%a8%d9%86%d8%af%db%8c/ https://www.zagrosgas.com/%da%86%d8%b1%d8%a7-%d9%88-%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%a7%d8%b2-%da%af%d8%a7%d8%b2-%d9%86%db%8c%d8%aa%d8%b1%d9%88%da%98%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%b3%d8%aa%d9%87-%d8%a8%d9%86%d8%af%db%8c/#comments Tue, 29 Jun 2021 10:48:18 +0000 http://www.zagrosgas.com/?p=3825 یکی از مهم ترین چالش هایی که اکثر تولیدکنندگان مواد غذایی با آن روبرو هستند، حفظ طراوت و شادابی محصولات، در عین افزایش طول عمر آن ها است. اگر فاسد شدن مواد غذایی خیلی سریع رخ بدهد شرکت های تولید کننده در فروش محصولات خود دچار مشکل شده و متحمل ضرر و زیان زیادی خواهند

نوشته چرا و چگونه از گاز نیتروژن در بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود؟ اولین بار در وب سایت رسمی شرکت هوا مایع زاگرس. پدیدار شد.

]]>
یکی از مهم ترین چالش هایی که اکثر تولیدکنندگان مواد غذایی با آن روبرو هستند، حفظ طراوت و شادابی محصولات، در عین افزایش طول عمر آن ها است. اگر فاسد شدن مواد غذایی خیلی سریع رخ بدهد شرکت های تولید کننده در فروش محصولات خود دچار مشکل شده و متحمل ضرر و زیان زیادی خواهند شد. استفاده از نیتروژن در بسته بندی مواد غذایی یکی از موثرترین راه ها برای کاهش روند خرابی مواد غذایی و بهبود طول عمر آن ها است. در این مقاله به طور خلاصه به این می پردازیم که چگونه می توان از نوع خاصی از گاز نیتروژن برای افزایش کارایی در صنعت فرآوری مواد غذایی و آشامیدنی استفاده کرد.

فلاشینگ گاز برای بسته بندی مواد غذایی چیست؟

فلاشینگ گاز شامل استفاده از یک گاز نگهدارنده برای اصلاح محیط در بسته بندی مواد غذایی است. به طور معمول، در بسته بندی ها از یک گاز بی اثر مثل نیتروژن استفاده می شود تا شرایط مناسب تری برای نگهداری طولانی مدت تر مواد غذایی ایجاد شود. فلاشینگ، گاز اکسیژن و سایر آلاینده ها را از بسته بندی مواد غذایی خارج کرده و واکنش های اکسایشی را که باعث فساد سریع مواد غذایی می شود، به حداقل می رساند.

بسته بندی نیتروژنی چیست؟

بسته بندی نیتروژنی نیاز به استفاده از گاز نیتروژن با غلظت زیاد در بسته بندی مواد غذایی دارد. به طور معمول، نیتروژن با غلظت 99.0٪ برای نگهداری مواد غذایی توصیه می شود. سایر شرایط شیمیایی که در بسته بندی نیتروژنی باید به آن ها توجه شود شامل موارد زیر هستند:

 • غلظت اکسیژن باید زیر 1٪ حفظ شود.
 • غلظت های مونوکسیدکربن و دی اکسیدکربن در مخلوط هوا به ترتیب زیر ppm10 و ppm 300   نگه داشته شود.
 • غلظت رطوبت باید زیر ppm8 باقی بماند.

چرا از نیتروژن در بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود؟

گاز نیتروژن دارای خصوصیات شیمیایی و فیزیکی منحصر به فردی است که آن را برای استفاده در فرآوری مواد غذایی مناسب می کند. نیتروژن بی اثر است و این بدان معناست که با مواد غذایی آماده شده، واکنشی نخواهد داشت و در نتیجه رایحه یا طعم آن ها را تغییر نمی دهد. از طرف دیگر، حضور گاز نیتروژن می تواند به طور موثری غلظت گاز اکسیژن را به حداقل رسانده و به این ترتیب اکسیداسیون و رشد میکروارگانیسم هایی را که باعث می شوند مواد غذایی به دلیل وجود آن ها طراوت خود را از دست بدهند و سریعتر خراب شوند را نیز کاهش می دهد.

آیا فلاشینگ نیتروژن برای افراد مضر است؟

در صورتی که از گاز نیتروژن مطابق با روش های مناسب تولید استفاده شود، سازمان مواد غذایی و دارویی آمریکا (FDA ) آن را یک ماده GRAS می داند، به این معنی که گاز نیتروژن به طور کلی بی خطر شناخته می شود.

سیستم بسته بندی نیتروژنی چگونه کار می کند؟

سیستم بسته بندی نیتروژن اساساً شامل جایگزینی اکسیژن با نیتروژن در بسته بندی مواد غذایی است. در ابتدا مواد غذایی در بسته بندی مناسب قرار داده می شوند. سپس گاز نیتروژن مناسب مواد غذایی (گرید مواد غذایی) وارد بسته بندی شده و هوای غنی از اکسیژن و همچنین هرگونه رطوبت موجود را از بین می برد. پس از آن بسته بندی کاملا کیپ شده و به این ترتیب نیتروژن درون آن به دام می افتد که سبب می شود یک محیط با غلظت بسیار کم اکسیژن ایجاد شده و مواد غذایی مدت بیشتری در بسته بندی سالم باقی بمانند.

نحوه تامین گاز نیتروژن مناسب برای مواد غذایی

نیتروژن با کیفیت بالا برای بسته بندی مواد غذایی، که به آن نیتروژن گرید مواد غذایی نیز گفته می شود، را می توان از دو روش مهیا کرد:

 • از سیلندرهای گاز نیتروژن که به طور منظم در محل فرآوری مواد غذایی عرضه و ذخیره می شوند و یا
 • سنتز با استفاده از یک مولد نیتروژن در محل

سیلندرهای گاز نیتروژن برای بسته بندی مواد غذایی

گاز نیتروژن می تواند در یک محل خاص سنتز شده و در صورت لزوم به یک کارخانه فرآوری مواد غذایی منتقل شود. با این حال، برای تعداد قابل توجهی از فرایندهای تولیدی، تهیه گاز نگهدارنده با استفاده از این روش آنچنان کارآمد نیست. اشکال عمده استفاده از سیلندرهای نیتروژن برای بسته بندی ها شامل موارد زیر است:

 • هزینه های بالاتر در دراز مدت
 • خطرات ایمنی مرتبط با ذخیره و جابجایی سیلندر گاز
 • اشغال فضا در واحد تولیدی
 • اختلاف در حجم گاز عرضه شده و حجم گاز مفیدی که می توان استفاده کرد.

هزینه بالاتر در دراز مدت

برای صنایع فرآوری مواد غذایی، خرید سیلندرهای نیتروژن در دراز مدت به طور قابل توجهی هزینه ای بالاتر از چیزی خواهد بود که لازم است یک بار برای خرید مولد نیتروژن صرف شود. بنابراین هزینه های مربوط به اجاره سیلندر و حمل و نقل آن، هزینه های کل عملیات را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

خطرات ذخیره سیلندر

مانند هر واحد ذخیره گاز، هنگام ذخیره سیلندرهای نیتروژن برای مدت طولانی خطر نشت گاز به طور تصادفی وجود دارد. در حالی که گاز نیتروژن معمولاً در هوای آزاد بی ضرر است، اما باید اقدامات احتیاطی بیشتری برای جلوگیری از نشت گاز در فضاهای بسته انجام داد. غلظت بالای گاز نیتروژن موجب کاهش غلظت گاز اکسیژن مورد نیاز برای تنفس در فضاهای بسته شده و برای پرسنل خطرناک خواهد بود در نتیجه باید موارد ایمنی به دقت رعایت شود.

اشغال فضای زیاد

فرآیندهای تولید مواد غذایی در مقیاس بزرگ به حجم زیادی از نیتروژن نیاز دارند که موجب می شود تعداد زیادی سیلندر گاز نیتروژن مورد نیاز باشد. در نتیجه این سیلندرها مقدار قابل توجهی از فضای واحد تولیدی را  که می تواند به سایر تجهیزات فرآیندی اختصاص داده شود، اشغال می کنند.

اختلاف در حجم گازهای عرضه شده و گاز مفید مصرفی

هنگام استفاده از سیلندر گاز به عنوان منبع نیتروژن برای بسته بندی مواد غذایی، کمبود گاز اجتناب ناپذیر است. این به دلیل طراحی سیلندرهای ذخیره سازی است که باعث می شود محتویات آنها کاملاً تخلیه نشود. در نتیجه، مقدار گاز نیتروژن استفاده شده کم تر از حجم عرضه شده است زیرا تمام سیلندرها حتی در صورتی که به طور کامل استفاده شوند باز هم مقداری گاز در آن ها باقی می ماند.

منابع: generon

نوشته چرا و چگونه از گاز نیتروژن در بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود؟ اولین بار در وب سایت رسمی شرکت هوا مایع زاگرس. پدیدار شد.

]]>
https://www.zagrosgas.com/%da%86%d8%b1%d8%a7-%d9%88-%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%a7%d8%b2-%da%af%d8%a7%d8%b2-%d9%86%db%8c%d8%aa%d8%b1%d9%88%da%98%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%b3%d8%aa%d9%87-%d8%a8%d9%86%d8%af%db%8c/feed/ 1
کاهش موقتی در انتشار روزانه جهانی گاز CO2 به دلیل همه گیریCOVID-19 https://www.zagrosgas.com/%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d9%85%d9%88%d9%82%d8%aa%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%b4%d8%a7%d8%b1-%d8%b1%d9%88%d8%b2%d8%a7%d9%86%d9%87-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86%db%8c-%da%af%d8%a7%d8%b2-co2/ https://www.zagrosgas.com/%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d9%85%d9%88%d9%82%d8%aa%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%b4%d8%a7%d8%b1-%d8%b1%d9%88%d8%b2%d8%a7%d9%86%d9%87-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86%db%8c-%da%af%d8%a7%d8%b2-co2/#respond Sun, 30 May 2021 10:51:46 +0000 http://www.zagrosgas.com/?p=3819 در طی همه گیری ویروس COVID-19 الگوهای تقاضای انرژی در سراسر جهان به شدت تغییر کرده است. بسیاری از مرزهای بین المللی بسته شده اند و اغلب افراد خود را در خانه محبوس کرده اند تا از خطر ابتلا به این بیماری در امان بمانند. این موضوع سبب کاهش حمل و نقل در سراسر نقاط

نوشته کاهش موقتی در انتشار روزانه جهانی گاز CO2 به دلیل همه گیریCOVID-19 اولین بار در وب سایت رسمی شرکت هوا مایع زاگرس. پدیدار شد.

]]>
در طی همه گیری ویروس COVID-19 الگوهای تقاضای انرژی در سراسر جهان به شدت تغییر کرده است. بسیاری از مرزهای بین المللی بسته شده اند و اغلب افراد خود را در خانه محبوس کرده اند تا از خطر ابتلا به این بیماری در امان بمانند. این موضوع سبب کاهش حمل و نقل در سراسر نقاط دنیا شده است. به همین منظور مطالعه ای انجام شد تا تاثیر این کاهش رفت و آمد و حمل و نقل بر میزان انتشار گاز دی اکسید کربن مشخص شود.

تغییرات کلی در میزان انتشار گاز کربن دی اکسید

به طور کلی، میزان انتشار روزانه CO2 در جهان در اوایل آوریل سال 2020 در مقایسه با میانگین آن در سال 2019، 17 درصد (–11 تا –25 درصد) کاهش یافت. انتشار دی اکسیدکربن قبل از همه گیری COVID-19 در سال 2020، تقریباً 1٪ در هر سال نسبت به دهه قبلی افزایش نشان می داد. اگرچه در سال 2019 هیچ رشدی نداشت. تولید انرژی های تجدیدپذیر به سرعت در حال گسترش بود، اما بسیاری از این انرژی ها تنها توانستند در کنار انرژی های فسیلی قرار بگیرند و جایگزین آن نشدند. این در حالی بود که که انتشارات گاز دی اکسید کربن ناشی از حمل و نقل های سطحی (از مسیرهای خاکی و آبی و نه هوایی) همچنان افزایش می یافت.

بررسی ارتباط ویروس COVID-19 بر مصرف انرژی

ویروس COVID-19 برای اولین بار در 30 دسامبر 2019 شناسایی و توسط سازمان بهداشت جهانی در 11 مارس 2020 به عنوان یک همه گیری جهانی اعلام شد. این بیماری در ابتدا در چین در ماه ژانویه آغاز و به سرعت به کره جنوبی، ژاپن و اروپا ( عمدتا ایتالیا ، فرانسه و اسپانیا) گسترش یافت. در اواخر ژانویه و اواسط فوریه ایالات متحده را نیز درگیر کرد. در همین راستا، اقدامات سختگیرانه فزاینده ای توسط دولت های مختلف در نظر گرفته شد تا انتقال ویروس و سرعت انتشار آن کاهش یابد. این اقدامات اجباری شامل قرنطینه افراد علامت دار تا ممنوعیت تجمعات، تعطیلی اجباری مدارس و حتی ممنوعیت و یا محدودیت در تردد ها می شد. به این ترتیب، محدودیت در تجمعات و ترددها، منجر به تغییرات فاحشی در استفاده از انرژی، و به تبع آن کاهش انتشار CO2 شد.

هدف مطالعه صورت گرفته

در این تجزیه و تحلیل، از ترکیبی از داده های موجود تا پایان آوریل سال 2020 برای تخمین تغییرات در میزان انتشار روزانه در طول همه گیری بیماری COVID-19 استفاده شد. این تغییر در انتشار با میانگین انتشار روزانه برای آخرین سال موجود (2019 برای جهان) مقایسه شد تا اندازه گیری کمی تغییرات نسبی در مقایسه با شرایط قبل از COVID ارائه گردد. تغییرات در انتشار CO2 برای سه سطح محدودیتی و برای شش بخش اقتصادی برآورد شد.

تعریف شاخص محدودیت

شاخص محدودیت های ترددیCI) ) در مقیاس 0 تا 3 تعریف می شود و میزان محدودیت فعالیت های روزمره طبیعی را برای یک بخش و یا کل جمعیت مشخص می کند. مقیاس 0 نشان می دهد که هیچ محدودیتی وجود ندارد. مقیاس 1 سیاست هایی را نشان می دهد که برای گروه های کوچکی از افراد باشد، مقیاس 2 سیاست هایی را نشان می دهد که کل شهرها یا مناطق را هدف قرار داده و یا حدود 50٪ از جامعه را تحت تأثیر قرار می دهد و مقیاس 3 سیاست های ملی را نشان می دهد که به طور اساسی برنامه روزانه همه کارگران بجز افراد اصلی را محدود می کند.

تعریف بخش های اقتصادی

شش بخش اقتصادی که تحت پوشش این تجزیه و تحلیل قرار گرفتند عبارتند از:

 1. برق (44.3٪ از انتشار CO2 فسیلی جهانی)
 2. صنعت (22.4٪)
 3. حمل و نقل سطحی (20.6٪)
 4. ساختمان های عمومی و تجاری (4.2٪)
 5. مسکونی (5.6٪)
 6. هواپیمایی (2.8٪)

روند انجام مطالعه

تغییرات در هر بخش به عنوان تابعی از سطح محدودیت ها بررسی شد. داده ها به جای تغییرات مستقیم در میزان انتشار CO2، نشان دهنده تغییرات فعالیت، مانند تقاضای برق یا ترافیک جاده ای و هوایی است. تغییرات در بخش های حمل و نقل سطحی و هواپیمایی به بهترین وجه توسط شاخص های ترافیکی از طیف وسیعی از کشورها، که شامل داده های شهری و کشوری بود، جمع آوری شد. تغییر در تولید گازهای گلخانه ای در بخش برق از داده های برق از اروپا، ایالات متحده و هند استنباط شد. تغییرات در صنعت عمدتا از فعالیت های صنعتی در چین و تولید فولاد در ایالات متحده و تغییرات در بخش مسکونی نیز از داده های کنتور هوشمند انگلستان به دست آمد.

نتایج به دست آمده

این مطالعه نشان می دهد که انتشارات گاز کربن دی اکسید مربوط به بخش حمل و نقل سطحی تا چه اندازه می تواند به تغییرات سیاست ها و تغییرات اقتصادی مرتبط باشد. تقریباً نیمی از کاهش انتشار گاز دی اکسید کربن به دلیل کاهش حمل و نقل سطحی است. پیاده روی و استفاده بیشتر از دوچرخه به طور قطع می تواند به کاهش انتشار CO2 در هوا کمک کند. به عنوان مثال، شهرهایی مانند بوگوتا، نیویورک، پاریس و برلین در حال بازسازی فضای خیابان برای عابران پیاده و دوچرخه سوار هستند تا بتوانند زمینه های ترددهای فردی امن را ایجاد کنند و اگر این تغییرات دائمی باشد می تواند نتیجه مثبتی داشته باشد.

کلام پایانی

باید توجه کرد که بیشتر تغییرات مشاهده شده در سال 2020 موقتی است زیرا منعکس کننده تغییرات ساختاری در سیستم های اقتصادی، حمل و نقل یا انرژی نیست. از سوی دیگر، آسیب های اجتماعی محدودیت های ترددی، قرنطینه ها و تغییرات مرتبط با آن ها می تواند مسیر آینده را به روش های غیرقابل پیش بینی تغییر دهد. بنابراین این کاهش تقاضاها برای انرژی، باعث کاهش عمیق و پایدار برای رسیدن به انتشار بسیار کم گاز دی اکسید کربن نمی شود و بهتر است به فرصت هایی که برای ایجاد تغییرات ساختاری با اجرای محرک های اقتصادی وجود دارد توجه بیشتری شود.

منبع: nature

نوشته کاهش موقتی در انتشار روزانه جهانی گاز CO2 به دلیل همه گیریCOVID-19 اولین بار در وب سایت رسمی شرکت هوا مایع زاگرس. پدیدار شد.

]]>
https://www.zagrosgas.com/%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d9%85%d9%88%d9%82%d8%aa%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%b4%d8%a7%d8%b1-%d8%b1%d9%88%d8%b2%d8%a7%d9%86%d9%87-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86%db%8c-%da%af%d8%a7%d8%b2-co2/feed/ 0
پنج کاربرد عمده گاز آرگون https://www.zagrosgas.com/%d9%be%d9%86%d8%ac-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d8%b1%d8%af-%d8%b9%d9%85%d8%af%d9%87-%da%af%d8%a7%d8%b2-%d8%a2%d8%b1%da%af%d9%88%d9%86/ https://www.zagrosgas.com/%d9%be%d9%86%d8%ac-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d8%b1%d8%af-%d8%b9%d9%85%d8%af%d9%87-%da%af%d8%a7%d8%b2-%d8%a2%d8%b1%da%af%d9%88%d9%86/#respond Sun, 14 Mar 2021 07:03:08 +0000 http://www.zagrosgas.com/?p=3804 اگر کسی از شما بخواهد سه گاز فراوان موجود در جو یا اتمسفر زمین را نام ببرید، ممکن است به ترتیب اکسیژن، دی اکسید کربن و نیتروژن را انتخاب کنید. اگرچه شاید تاحدی درست حدس زده باشید، اما باید بدانید که پس از نیتروژن(N2)  و اکسیژن(O2) ، سومین گاز فراوان، گاز نجیب آرگون است که

نوشته پنج کاربرد عمده گاز آرگون اولین بار در وب سایت رسمی شرکت هوا مایع زاگرس. پدیدار شد.

]]>
اگر کسی از شما بخواهد سه گاز فراوان موجود در جو یا اتمسفر زمین را نام ببرید، ممکن است به ترتیب اکسیژن، دی اکسید کربن و نیتروژن را انتخاب کنید. اگرچه شاید تاحدی درست حدس زده باشید، اما باید بدانید که پس از نیتروژن(N2)  و اکسیژن(O2) ، سومین گاز فراوان، گاز نجیب آرگون است که فقط کمتر از 1 درصد از ترکیب اتمسفر را تشکیل می دهد. گاز آرگون به این دلیل نجیب نامیده می شود که از نظر شیمیایی تمایلی به واکنش با عناصر دیگر نشان نمی دهد. از گازهای نجیب مثل آرگون برای کاربردهای خاصی استفاده می شود. از کاربرد عمده گاز آرگون می توان به استفاده از آن درلامپ های نئون، قابلیت استفاده برای تعیین عمر اشیاء تاریخی، استفاده به عنوان عایق در تولید فلزات، استفاده به عنوان گاز جوشکاری و استفاده در پرینترهای سه بعدی اشاره کرد.

خانواده گازهای نجیب

خانواده گازهای نجیب شامل شش عنصر هلیوم، نئون، آرگون، کریپتون، زنون و رادون است. گازهای نجیب هیچ الکترون قابل اشتراکی ندارند. به عبارت دیگر آن ها نه کمبودی در ساختار اتمی خود دارند که توسط اتم های دیگر اصلاح شود و نه الکترون اضافه ای دارند که آن را با بقیه اتم ها به شراکت بگذارند. به این گازها بی اثر نیز گفته می شود. گازهای نجیب از نظر شیمیایی بسیار پایدارند و تنها عناصری هستند که به حالت گازی شکل در دمای اتاق وجود دارند.

ویژگی ها و خواص آرگون

آرگون، به صورت اختصاری Ar نوشته می شود و هجدهمین عنصر در جدول تناوبی است. پس از هیدروژن و هلیوم، آرگون را می توان سومین عنصر سبک در جهان هستی، به شمار آورد. از نظر فیزیکی، بی رنگ، بی بو و بی مزه و دارای وزن مولکولی 39.7 گرم در هر مول است. این عنصر دارای چندین ایزوتوپ است ( ایزوتوپ های یک عنصر، تعداد پروتون یکسان و تعداد نوترون متفاوتی دارند). از ایزوتوپ های آرگون در کاربردهای متنوع آن بهره برده می شود.

کاربردهای مختلف آرگون

گاز آرگون دارای کاربردهای بسیار مهمی است که در زندگی روزمره ما بسیار تاثیرگذار است. در زیر به 5 مورد از مهمترین کاربردهای آن اشره می کنیم.

لامپ های نئون

لامپ نئون، یک اصطلاح عمومی برای هر لامپی است که با استفاده از یک گاز نجیب ایجاد می شود. وقتی انرژی الکتریکی از یک گاز نجیب عبور می کند، نور ساطع می شود. در واقع با عبور انرژی الکتریکی از گازهای نجیب مثل آرگون، الکترون های آخرین تراز اتمی آن ها برانگیخته شده و به سطح انرژی بالاتر منتقل می شوند. این الکترون ها هنگام برگشت به حالت اولیه در مدار اتمی، از خود فوتون ( نور ) منتشر می کنند. در لامپ های نئونی معمولا از آرگون به همراه گاز نئون و کریپتون استفاده می شود.

تعیین عمر اشیاء تاریخی

با استفاده از گاز آرگون به همراه پتاسیم (K) که نوزدهمین عنصر جدول تناوبی است، می توان تاریخ گذاری اشیاء بسیار قدیمی را انجام داد. پتاسیم به طور معمول دارای 19 پروتون و آرگون دارای 18 پروتون است. وقتی یک ذره ی پرانرژی رادیواکتیو به نام ذره بتا با پتاسیم برخورد کند، می تواند یکی از پروتون های هسته پتاسیم را به نوترون تبدیل کرده و بدین ترتیب اتم را به آرگون (18 پروتون) تغییر دهد. این پدیده به صورت طبیعی و با گذشت زمان برای اشیاء و مواد مختلف با سرعت بسیار آهسته ای اتفاق می افتد. بنابراین اگر دانشمندان به طور مثال نمونه ای از سنگ های آتشفشانی را مورد بررسی قرار دهند، می توانند نسبت آرگون به پتاسیم موجود در نمونه را (که به مرور زمان به تدریج افزایش می یابد) با یک نمونه جدید و نو مقایسه کرده و عمر تقریبی سنگ را تخمین بزنند.

گاز محافظ در جوشکاری

یکی از کاربردهای متداول آرگون در جوشکاری است. در جوشکاری به آرگون، گاز محافظ گفته می شود. زیرا این گاز فضای اطراف محل جوشکاری را اشغال کرده و از بروز واکنش های ناخواسته مثل احتراق که به دلیل گازهای واکنشی مانند اکسیژن رخ می دهد، جلوگیری می کند. کاربرد گاز آرگون در جوشکاری بسیار مهم است به دلیل اینکه این گاز از نظر شیمیایی بسیار بی اثر است.

اصلاح حرارتی (Heat Treating)

در این کاربرد نیز مشابه با استفاده در جوشکاری، از گاز آرگون به عنوان یک گاز خنثی و بی اثر استفاده می شود تا فرآیندهای اصلاح حرارتی در غیاب اکسیژن و نیتروژن به صورت کنترل شده، انجام شود.

چاپ سه بعدی

از گاز آرگون در چاپ سه بعدی نیز استفاده می شود. در هنگام گرم شدن و خنک شدن سریع مواد اولیه در پرینتر سه بعدی، گاز آرگون از اکسیداسیون و واکنش های دیگر جلوگیری می کند.

فرآیند تولید فلزات

مشابه با کاربردهای قبلی، در تولید فلزات نیز برای جلوگیری از اکسیداسیون و واکنش های ناخواسته از گاز آرگون استفاده می شود.

خطرات گاز آرگون

گرچه آرگون از نظر شیمیایی بی اثر است اما به معنی این نیست که برای سلامتی خطری ایجاد نمی کند. در صورت تماس، گاز آرگون می تواند چشم ها و پوست را تحریک کرده و اگر به شکل مایع باشد موجب سرمازدگی شود. مقادیر بالای گاز آرگون در یک محیط بسته می تواند منجر به ایجاد مشکلات تنفسی خفیف یا شدید گردد. علائم این مشکلات تنفسی شامل سردرد، سرگیجه، ضعف و لرزش و در موارد بسیار شدید کما یا حتی مرگ است. در صورت استنشاق آرگون، باید در ابتدا فرد را از محل غنی از آرگون خارج کرده و با اقداماتی مثل اکسیژن رسانی با ماسک، تلاش شود تا سطح اکسیژن خون به حد طبیعی برسد.

منبع: sciencing

نوشته پنج کاربرد عمده گاز آرگون اولین بار در وب سایت رسمی شرکت هوا مایع زاگرس. پدیدار شد.

]]>
https://www.zagrosgas.com/%d9%be%d9%86%d8%ac-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d8%b1%d8%af-%d8%b9%d9%85%d8%af%d9%87-%da%af%d8%a7%d8%b2-%d8%a2%d8%b1%da%af%d9%88%d9%86/feed/ 0