سفارش خرید گاز کالیبراسیون

گازهای کالیبراسیون یا واسنجی گاز هایی هستند که برای کالیبره کردن دستگاه و تجهیزات از آن استفاده می شود. کالیبراسیون به معنی دقت اندازه گیری دستگاه است. از دقت اندازه گیری دستگاه های آزمایشگاهی به مرور زمان کاسته می شود و هر از چند گاهی نیاز است که با انجام کالیبراسیون یا واسنجی دقتشان به آن ها باز گردانده شود. اهمیت ابزار اندازه گیری گاهی در حد جان انسان ها است. زیرا بعضی از دستگاه ها وظیفه دارند مواد سمی و یا قابل احتراق را در محیط اندازه گیری کنند و اگر این دستگاه ها کالیبره نباشند و نتوانند غلظت عناصر در محیط را به درستی اندازه گیری کنند، می توانند خطرات زیادی من جمله مرگ و میر را در پی داشته باشند.

گاز کالیبراسیون یکی از زیر گروه های گاز میباشد. گاز های کالیبراسیون عموماً از گاز های مخلوط هستند که یا به صورت آماده عرضه می شوند و یا به سفارش مشتری و طبق استانداردی که نیاز دارند تهیه می شوند. اینکه از گاز خالص و یا مخلوط گاز های خالص برای کالیبراسیون استفاده شود، به دستگاه مورد کالیبراسیون بستگی دارد. استفاده از گازهای خلوص بالا در تهیه گاز کالیبراسیون باعث می شود کالیبره کردن با دقت بیشتری انجام شود و نتیجه ی بهتری به دست بیاید. این امر در موارد آزمایشگاهی روی تمام نتایجی که از دستگاه مورد کالیبراسیون به دست می آید، اثر می گذارد. تولید و تأمین گاز کالیبراسیون با توجه به نوع گاز کالیبراسیون و پیچیدگی آن از یک تا 14 هفته زمان میبرد. گاز کالیبراسیون در محدوده ppm ، ppb و درصد تولید و تأمین میشود.

انواع گاز کالیبراسیون

گاز-کالیبراسیون-دستگاههای-گازسنج-Gas-Detector

گاز کالیبراسیون دستگاههای گازسنج (Gas Detector)

گاز-کالیبراسیون-آنالایزرها1

گاز کالیبراسیون آنالایزرها گازی

گاز کالیبراسیون کروماتوگرافی گازی

تولرانس گاز کالیبراسیون

تولرانس گاز کالیبراسیون به محدوده بین غلظت سفارش داده شده و غلظت تحویلی گاز کالیبراسیون گفته میشود. برای مثال گاز کالیبراسیون با غلظت 250 ppm گاز مونوکسید کربن در بالانس گاز نیتروژن سفارش داده شده است، تولرانس تولید این گاز کالیبراسیون از سوی تولید کننده 10%± اعلام شده است، بدین ترتیب غلظت واقعی گاز کالیبراسیون تحویلی از سوی تولید کننده میبایست بین 225 تا 275 ppm باشد، در غیر این صورت، گاز کالیبراسیون مورد تأیید نمیباشد، بدیهی است تمام گازهای کالیبراسیون پس از تولید توسط دستگاههای آنالیز مورد آزمون قرار میگیرند که معمولا درصدی نیز برای عدم قطعیت در نظر گرفته میشود. در نمودار زیر بصورت شماتیک نشان داده شده است

تولرانس-گاز-کالیبراسیون

کاربردهای گاز کالیبراسیون

سنجشهای تکمیلی فرآیندهای آزمایشگاهی، امر مهمی دررسیدن به دقت مورد نظر در آزمایشگاههای کنترل کیفی صنایع میباشد. از این روز برای رسیدن به این مهم، تمام تجهیزات اندازه گیری میبایست کالیبره شوند، گازهای کالیبراسیون نقش اساسی در این امر دارند. گاز کالیبراسیون برای کالیبراسیون دستگاه های کروماتوگرافی گازی، آنالایزرهای گازی و دستگاههای گازسنج به کار میروند. ازاین دستگاههای در صنایع نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی، حفاری، معادن، صنایع پزشکی، نظارت محیط زیست … استفاده میشوند.

کاربردهای-گاز-کالیبراسیون

انواع گاز کالیبراسیون

گاز کالیبرسیون با توجه به نوع استفاده انواع متقاوتی دارند. به عنوان مثال گاز کالیبراسیون سولفید هیدروژن که غلظت سولفید هیدروژن 25 ppm و گاز بالانس آن گاز نیتروژن یا هوا می باشد، برای کالیبراسیون دستگاه های گازسنج استفاده می شود. این دستگاه های در صنایع حفاری کاربرد ویژه ای دارد بدین صورت که دستگاه کالیبره شده توسط گاز کالیبراسیون، غلظت گاز سولفید هیدروژن محیط را بر مبنای کالیبراسیون انجام شده تحلیل نموده و در هنگام بالا رفتن غلظت سولفید هیدروژن هشدار داده تا افراد محل را ترک نمایند. گاز کالیبراسیون هیدروکربنی نیز برای کالیبراسیون دستگاه های کروماتوگرافی آنلاین پالایشگاه ها و پتروشیمی نقش ویژه ای دارد، با کالیبره شدن دستگاه کروماتوگرافی توسط گاز کالیبراسیون، محصولات پالایشگاه گاز که عمدتا گاز طبیعی می باشد، شامل انواع هیدروکربن بوده و استاندارد خاصی دارد، دستگاه کروماتوگرافی بصورت آنلاین گاز طبیعی خروجی از پالایشگاه را بصورت آنلاین پایش نموده تا چنانچه مقدار هیدروکربنهای موجود در آن از حد مجاز بیشتر باشد، عملیات تصفیه مجدد انجام خواهد شد.

انواع-گاز-کالیبراسیون

گاز کلگز Calgaz

کلگز یا گاز کالیبراسیون یا گاز واسنجی نوعی گاز یا مخلوط گازی مرجع است. از این گاز برای کالیبراسیون یا واسنجی دستگاه های آشکارساز گازی و یا آنالیزکننده های گازی استفاده می شود. با کالیبراسیون می توان به داده های خروجی از این ابزارهای تحلیل گر استناد نمود. انواع مختلفی از کلگز وجود دارند. برای مثال گاز کالیبراسیون صفر، زمانی استفاده می شود که هرگونه گاز مورد آنالیز نباید در واسنجی شرکت داشته باشد. فرضاً کالیبراسیون صفر برای گازهای اکسیژن و کربن دی اکسید را با گاز نیتروژن انجام می دهند و می توان نقطه ی صفری برای آنالیز تعیین نمود. بسته به محل استفاده و کاربرد مورد نظر مخلوط های گازی مختلفی به عنوان کلگز استفاده می شوند.

 

گاز-کلگز-Calgaz
اسکرول به بالا