گاز هیدروژن چیست

گاز هیدروژن چیست
فهرست مطالب

 

تقریباً بیشتر افراد می دانند که گاز هیدروژن چیست . هیدروژن اولین و ساده ترین عنصر در جدول تناوبی عناصر است. یک اتم هیدروژن یک پروتون و یک الکترون دارد. هیدروژن نسبت به وزن سبکی دارد در بین انواع سوخت ها بیشترین انرژی را تولید می کند. اما حجم انرژی آن کم است.هیدروژن سبک ترین عنصر و در دما و فشار معمولی به حالت گازی است. می توان گفت که هیدروژن فراوان ترین گاز در جهان هستی نیز به شمار می رود و منبع انرژی دریافتی زمین از خورشید است. هیدروژن به عنوان گاز به صورت طبیعی در زمین وجود ندارد و آن را به شکل مولکول آب در ترکیب با اکسیژن و یادر ترکیب با کربن و .. میتوان یافت.

هیدروژن یک سوخت با آلایندگی کم محسوب می شود و برای کاربرد های بسیاری از جمله در جاهایی که استفاده از انرژی الکتریکی مشکل ساز استف بهره می گیرند.

کاربرد های هیدروژن

در آمریکا روزانه میلیون فوت مکعب هیدروژن تولید می شود. بیشتر هیدروژن تولید شده در کاربرد های صنعتی نظیر پالایشگاه ها، تولید فلزات و صنایع غذایی مصرف می شود.

هیدروژن مایع

هیدروژن مایع هیدروژن مایع سوختی است که برای اولین بار در راکت های فضایی و شاتل ها مورد استفاده قرار گرفت. سلول سوخت هیدروژنی سیستم الکتریکی شاتل ها را فعال می کند و آب خالص تولید می کند که میتواند به عنوان آب آشامیدنی برای فضانوردان مورد استفاده قرار بگیرد.

از آنجا که هیدروژن به راحتی از منابع طبیعی تجدید پذیر تولید می شود و به طور کلی می توان گفت آلایندگی ندارد، در آینده در کنار انرژی الکتریکی به عنوان یک منبع مهم انرژی معرفی خواهد شد.

از هیدروژن برای گرمایش ساختمان، تولید برق و .. می توان استفاده کرد. البته هزینه یکی از موانع اصلی برای استفاده کم از هیدروژن به عنوان سوخت است.

افزودنی سوخت

گاز هیدروژن می تواند به عنوان افزودنی سوخت در کنار گاز طبیعی نیز مورد استفاده قرار بگیرد. افزودن 20% هیدروژن به CNG تا 50 درصد از انتشار اکسید های نیتروژن جلوگیری می کند. موتور های خودرویی که قادر به استفادهاز هیدروژن خالص هستند به عنوان دود خروجی آب و مقادیر کمی اکسید نیتروژن تولید می کنند.

هلیوم سبک اما آتشگیر

همانطور که گفته شد از هلیوم به عنوان سوخت استفاده می شود. گاز هلیوم چگالی بسیار کم و وزن سبکی دارد به همین دلیل در کاربرد هایی که برای گاز هلیوم به واسطه چگالی کم تعریف می شود می تواند به کار گرفته شود. برای مثال پر کردن بادکنک های شناور برای مجالس و پر کردن بالن های تفریحی برای جا به جایی مسافران. البته این کاربرد ها برای هیدروزن محدود اند و به ندرت انجام می شوند زیرا آتشگیر بودن هلیوم خطر جدی ایجاد می کند.

با خواندن این نوشته تا حدودی با این مطلب که ماهیت گاز هیدروژن چیست و چه کاربرد هایی دارد آشنا شدید.

منبع: need

اشتراک گذاری در :

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اسکرول به بالا