گاز مونوکسید کربن چیست ؟

گاز مونو اکسید کربن چیست ؟
فهرست مطالب

 

اگر نام گاز مونوکسید کربن به گوش شما خورده است و نمی دانید که گاز مونوکسید کربن چیست این متن را بخوانید. گاز مونوکسید کربن گازی بی رنگ، بدون بو و بدون مزه است و چگالی آن اندکی کمتر از هواست. این گاز زمانی که در غلظت بالای ppm 35 باشد بسیار سمی است. گرچه در غلظت های بسیار کم از اجزاء سوخت و ساز در بدن جانوران است و حتی کارکرد هایی برای آن تعریف می شود.  این گاز در جو زمین در شکل گیری اوزون سطح زمین نقش دارد.

فرمول شیمیایی منو اکسید کربن

مولکول مونوکسید کربن از یک اتم کربن و یکی اتم اکسیژن تشکیل شده است که با پیوند سه گانه به هم متصل شده اند. این پیوند سه گانه دارای دو باند اشتراکی و یک باند داتیو است.

تاریخچه گاز مونو اکسید کربن

حدود 300 سال پیش از میلاد مسیح برای اولین بار گزارش شد که سوزاندن زغال گاز سمی تولید می کند. از این گاز برای اعدام در اتاق دربسته استفاده می کردند. حدود 150 سال پس از میلاد مسیح فیزیکدانی یونانی متوجه شد که ترکیب هوا دچار تغییر می شود و مرگ ایجاد می کند. در سال 1800 شیمیدانی اسکاتلندی ساختار شیمیایی مونوکسید کربن را کشف کرد.

طی جنگ جهانی دوم مخلوط گازی حاوی مونوکسید کربن در مناطقی که با کمبود گازوئیل مواجه بودند برای روشن نگه داشتن موتور وسایل نقلیه استفاده می شد.

منبع گاز مونوکسید کربن

مونوکسید کربن از سوختن ناقص مواد دارای کربن حاصل می شود. زمانی که اکسیژن کافی در محیط وجود نداشته باشد سوختن کامل انجام نشده و به جای کربن دی اکسید، کربن مونو اکسید خواهیم داشت.

کربن مونوکسید خود با شعله ی آبی رنگ می سوزد و به کربن دی اکسید تبدیل می شود. البته مهمترین منابع تولید مونوکسید کربن طبیعی هستند و سالانه در جو زمین میلیارد ها کیلوگرم از این گاز تولید می شود. آتش فشان ها، آتش سوزی در جنگل ها و مواردی دیگر از این دست نیز مهمترین منابع تولید کربن مونوکسید هستند.

سمیت مونوکسید کربن

مرگ و میر در اثر تنفس گاز مونوکسید کربن یکی رایج ترین انواع مرگ در اثر تنفس گاز آلوده در دنیا است. این گاز بدون هیچگونه رنگ و بو و مزه ای بی نهایت سمی است. این گاز در خون انسان با هموگلوبین ترکیب می شود و جلوی انتقال اکسیژن به وسیله هموگلوبین را می گیرد. غلظتی در حدود ppm667 در خون می تواند با 50 درصد از هموگلوبین خون ترکیب شده و تشنج کما و حتی مرگ را در پی داشته باشد.

در مراحل اولیه مسمومیت با گاز مونوکسید کربن، فرد احساس سر درد، تهوع، استفراغ، سرگیجه، خستگی و خواب آلودگی دارد. این گاز ممکن است از لوله های بخاری نا مناسب در فضای خانه پخش شود. اکثر قربانیان در این شرایط تصور می کنند که دچار مسمویت غذایی شده اند. به همین دلیل مهم است که همه بدانند علام مسمویت با گاز مونوکسید کربن چیست .

منبع: wikipedia

اشتراک گذاری در :

۳ در مورد “گاز مونوکسید کربن چیست ؟”

  1. سلام وقتتون بخیر گاز مونوکسید کربن که به علت جدا شدن لوله ی بخاری در اتاق پخش میشه هم ممکنه با روشن یا خاموش کردن لامپ باعث انفجار بشه؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اسکرول به بالا