چگونگی تشکیل گاز طبیعی

گاز طبیعی چه نوع گازی است ؟ گاز طبیعی هیدروکربن های گازی شکلی است که به صورت مخلوط و به صورت طبیعی وجود دارند. جزء اصلی گاز طبیعی را گاز متان تشکیل داده است. البته گازهای دیگری نیز مانند آلکان های دیگر، و مقادیر کمی هیدروژن سولفید، هلیوم و گاز دی اکسید کربن نیز در آن یافت می شود. گاز طبیعی وقتی تشکیل می شود که لایه های پوسیده ی گیاهان و حیوانات تحت گرما و فشار عمق زمین قرار می گیرد و میلیون ها سال این شرایط را تحمل می کند. با این تعاریف گاز طبیعی چه نوع گازی است ؟ گازی که منبع انرژی مهم و ارزشمند و تجدید ناپذیر است.

منابع گاز طبیعی

منابع گاز طبیعی چه نوع گازی است ؟ این منایع تجدید ناپذیر نامیده شده اند و با مصرف بشر رو به اتمام هستند. از طرفی مهمترین منبع انرژی برای بشر در سراسر جهان به شمار می روند. این گاز هیدروکربنی برای گرمایش، پخت و پز، تولید برق و .. به کار می رود. همچنین گازهای با ارزش دیگری که در منابع آن وجود دارند مانند هلیوم نیز مصارف فوق العاده و منحصر به فردی دارند. از گاز طبیعی به عنوان سوخت خودرو ها خوراک شیمیایی اولیه برای تولید پلاستیک ها استفاده می شود. شاید در جواب این سوال که گاز طبیعی چه نوع گازی است بتوان گفت گاز طبیعی یکی از پر کاربرد ترین منابع انرژی برای بشر است.

گازهای کمیاب در منابع گاز طبیعی

مهمترین گاز کمیاب در میدان گاز طبیعی چه نوع گازی است ؟ هلیوم که به صورت تک اتمی و در دما و فشار استاندارد در حالت گازی است. عنصر فراوانی در جهان هستی به شمار می رود. اما روی کره ی زمین به عنوان یکی از گازهای کمیاب به میزان 7% در برخی از میدان های گاز طبیعی وجود دارد و منبعی تجدید ناپذیر به شمار می رود درست همانند گاز طبیعی. این گاز کمیاب، پرکاربرد و با ارزش را از هوای جو زمین در کنار اکسیژن و گاز نیتروژن نمی توان به دست آورد و اگر روزی منابع آن تمام شند بسیاری از دستگاه های ام آر آی و ان ام آر برای کارکرد دچار مشکل خواهند شد.

کاربرد های گاز طبیعی

یکی از کاربردهای اصلی گاز طبیعی تولید انرژی است. گاز طبیعی چه نوع گازی است ؟ شاید بتوان گفت مهمترین منبع تولید انرژی در جهان گاز طبیعی است. توربین های گازی برای تولید انرژی الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند. این منبع انرژی در ترکیب با منابع تجدید پذیر مانند باد و انرژی خورشیدی برای تولید برق کارگشاست.

منبع انرژی خانه های شهری برای گرمایش و پخت و پز، گاز طبیعی است. بدون وجود این گاز انرژی شهری به درسی تأمین نخواهد شد.

از گاز طبیعی همچنین برای تولید کود به عنوان خوراک تولید آمونیاک، تولید هیدروژن و نیز در تولید الیاف، شیشه، فولاد، پلاستیک، رنگ و دیگر محصولات صنعتی کاربرد دارد.

خطرات گاز طبیعی

استفاده نادرست از گاز طبیعی به ویژه در کاربرد شهری، خطرات زیادی را به همراه دارد. گاز طبیعی چه نوع گازی است ؟ گاز بسیار آتشگیر که باید جلوی نشت آن در فضا های بسته گرفته شود. شلنگ ها و لوله هایی که گاز طبیعی را انتقال می دهند باید بسیار ایمن باشند و مرتباً برای ردیابی خرابی بررسی شوند. استفاده از وسایل گاز سوز غیر استاندارد برای گاز طبیعی، مشکل ساز خواهد بود.

مسمومیت ناشی از تنفس گاز طبیعی نیز یکی دیگر از خطرات مرتبط با این گاز است. عدم تهویه مناسب فضاهای بسته همراه با نشت گاز این خطر را به وجود می آورد. برای جلوگیری از خطر آتش سوزی و مشکلات دیگر لازم است نکات ایمنی در رابطه با استفاده از گاز طبیعی به دقت رعایت گردند.

نقش گاز طبیعی در زندگی انسان

با توجه به جمعیت روز افزون کره ی زمین، نقش گاز طبیعی به عنوان مهمترین منبع انرژی در جهان پررنگ تر خواهد شد. امروزه توسعه و حتی ادامه ی زندگی به گاز طبیعی وابسته است و برای حفظ این منابع تجدید ناپذیر سعی در استفاده ی بیشتری از منابع تجدید پذیر مانند انرژی خورشیدی و غیره شده است. اکتشاف منابع جدید و میدان های نو گاز طبیعی از طرفی خوشحال کننده است و از طرفی این نگرانی را به وجود می آورد که منابع تأمین انرژی بشر روزی به پایان برسند و زندگی را مختل کنند. برآورد شده است که ذخایر گازی جهان تا حدود 60 سال آینده انرژی بشر را تأمین می نمایند.

 جایگزین گاز طبیعی

گاز طبیعی خود جایگرینی برای منابع تجدید ناپذیر دیگر و سوخت های مایع فسیلی شده است. اما برای حفظ این منابع ارزشمند لازم است که انرژی های تجدید پذیر وارد میدان شوند. پژوهش های بسیاری برای بازیافت انرژی، تأمین انرژی با استفاده از سلول های خورشیدی و حتی استفاده از جلبک های دریایی برای تولید انرژی توسط محقققان در سراسر جهان انجام گرفته است.