گاز استیلن چه خطراتی دارد؟

گاز استیلن چه خطراتی دارد؟
فهرست مطالب

 

گاز استیلن بسیار پر کاربرد است . به همین دلیل رعایت نکات ایمنی و آشنایی با خطرات گاز استیلن اهمیت دارد. نکات ایمنی در خصوص جابه جایی، استفاده و ذخیره گاز استیلن برای جلوگیری از بروز خطرات گاز استیلن ذکر می شود.

مهمترین کاربرد های گاز استیلن

شاید بپرسید که کاربرد گاز استیلن چیست ؟ گاز استیلن در صنایع و فرآیند های متعددی مورد استفاده قرار می گیرد. شناخته شده ترین و مهمترین کاربرد گاز استیلن در برشکاری و جوشکاری فلزات است که نمی توان در چنین مواردی آن را با هیچ گاز دیگری جایگزین نمود.

کپسول گاز و آتش

استیلن گازی آتشگیر است به همین دلیل خطرات گاز استیلن در آتش سوزی بیش از دیگر گاز هاست. به طور بالقوه تمام کپسول های گازی (چه گاز های آتشگیر و چه یر آتشگیر) نباید در معرض حرارت و آتش قرار بگیرند زیرا سبب انفجار می شوند. اما اگر گاز درون کپسول آتشگیر باشد خطر را دو چندان می کند.

نکات ایمنی مربوط به گاز استیلن

گاز اتین یا استیلن به شدت آتشگیر است و می تواند یک آتش سوزی ناگهانی و مهیب را به دنبال بیاورد.

کپسول گاز استیلن و کپسول اکسیژنی که در کنار آن مورد استفاده قرار می گیرد، هر دو تحت فشار هستند و باید مراقب بود که سوراخ نشوند.

کپسول استیلن را برای ممانعت از نشتی باید همواره به صورت عمودی قرار داد تا آسیبی به آن وارد نشود.

استون در کپسول استیلن

گاز استیلن تحت فشار بالا به کربن و هیدروژن تجزیه می شود. به همین دلیل برای پیشگیری از این رخداد و ممانعت از انفجار تحت فشار بالا داخل کپسول مواد متخلخل و استون می ریزند. استون حلال استیلن است و به مقدار زیادی آن را در خود حل می نماید. 25 لیتر استون در دمای 15 درجه سلسیوس و فشار یک بار در تنها یک لیتر استون حل می شود و مانع از واکنش تجزیه استیلن در فشار بالا می گردد.

استیلن، کلر، نقره و مس

اگر استیلن با کر وارد واکنش شود، تتراکلرواتان تولید می کند. تتراکلواتان بسیار سمی است و اگر با «باز» مخلوط شود هیدروکلریک اسید استخراج می کند و به تری کلرو اتیلن مبدل می گردد.

استیلن در تماس با مس و نقره نیز واکنشی انفجاری در پی دارد.

نکات ایمنی برای اجتناب از خطر حین کار کردن

برای اجتناب از خطرات احتمالی فردی که با این گاز جوشکاری و برشکاری انجام می دهد، باید به طور کامل با نحوه ی کارکرد آن آشنا باشد.

استیلن را باید پیش از باز کردن شیر کپسول اکسیژن مشتعل کرد تا شعله ی آن قابل کنترل باشد.

تمام تجهیزات مورد استفاده برای گاز استیلن باید مرتب مورد بازرسی قرار بگیرند و تجهیزات خراب سریعاً تعویض گردند.

هر گونه نشتی پیش از مشتعل کردن به منظور جلوگیری از خطرات گاز استیلن باید مورد بررسی قرار گیرد.

منبع: gasworld

اشتراک گذاری در :

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اسکرول به بالا