کارهای لازم برای پیشگیری از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن

کارهای لازم برای پیشگیری از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن
فهرست مطالب

راهکارهایی برای پیشگیری از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن …

پیشگیری از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در مواقعی که افراد در یک فضای بسته می خواند، از اهمیت بالایی برخوردار است. بدون پیشگیری از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن ممکن است این افراد هرگز از خواب بیدار نشوند. به همین دلیل باید ایمنی را رعایت نمود.

نکاتی برای پیشگیری از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن

سیستم گرمایشی محیط های سربسته باید توسط کارشناس مورد بررسی قرار بگیرد. هر گونه وسیله ی گرمایشی و پخت و پز که با استفاده از سوخت فسیلی کار می کند خطر مسمویت با گاز مونوکسید کربن را در پی دارد و باید مورد بررسی قرار بگیرد.

از اجاق های گریل و .. نباید در منزل  استفاده شود. فضای باز برای چنین وسایلی مناسب هستند.

حتی سیستم اگزوز خودرو ها نیز باید به دقت بررسی شود تا محصولات احتراق به داخل اتاق ماشین نفوذ نکنند. زیرا حاوی گاز مونوکسید کربن هستند.

علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن

آیا می دانید علائم مسمومیت قاتل خاموش گاز مونوکسید کربن چیست ؟ گاز مونوکسید کربن رنگ و بویی ندارد و فرد پس از تنفس متوجه خواب آلودگی، سرگیجه وتهوع می شود. اگر این اتفاق در زمان خواب بیفتد، احتمال بیدار شدن افراد تقریباً وجود ندارد و منجر به مرگ می گردد.

مکانیزم مسمومیت گاز مونوکسید کربن چیست ؟

اکنون میپردازیم به توضیحی درباره مکانیزم مسمومیت گاز مونوکسید کربن چیست؟مونوکسید کربن نسبت به اکسیژن تمایل بیشتری به جذب هموگلوبین خون دارد و در صورت تنفس از طریق ریه وارد خون می شود و ظرفیت هموگلوبین برای جابه جایی اکسیژن را اشغال می کند. این مساله در مقدار کم حس خواب آلودگی ایجاد می کند و در موارد شدید منجر به عدم اکسیژن رسانی به مغز، در نتیجه کما و مرگ می شود.

آشکارساز مونوکسید کربن

مونوکسید کربن بدون رنگ و بو است و توسط انسان قابل تشخیص نیست. اما، این بدین معنا نیست که دستگاه ها و ابزار ها نیز نتوانند وجود آن را تشخیص دهند. آشکار ساز های مونوکسید کربن مجهز به سیستم هشدار دهنده می توانند نقش همی در پیشگیری از مسممیت مونوکسید کربن به ویژه در هنگام خواب داشته باشند.

باید دقت کرد که آشکارساز مونوکسید کربن هم سطح با ارتفاع خواب افراد نصب شود. ماهی یکبار سیستم بوق و هشدار این ابزار باید بررسی شود.

در موارد خطر چه باید کرد

اگر احساس مسمومیت با گاز مونوکسیذ کربن داشتید و یا آشکار ساز به شما هشدار داد، باید سریعاً خود را به فضای باز و هوای تازه برسانید. پنجره ها را سریعاً باز کنید تا وای تازه در منزل گردش پیدا کند. اگر دچاز سرگیجه شدید شده اید به اورژانس و آتش نشانی زنگ بزنید.

برای پیشگیری از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن لازم است هنگام استفاده از سوخت های فسیلی از درزبدنی و خروج دقیق محصولات احتراق ار محیط بسته اطمینان حاصل شود تا پیشگیری از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن گردد.

 

 

اشتراک گذاری در :

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اسکرول به بالا