کاربرد گاز نیتروژن در صنعت چیست ؟

کاربرد گاز نیتروژن در صنعت چیست ؟
فهرست مطالب

 

نیتروژن هفتمین عنصر فراوان در کهکشان راه شیری است و موارد کاربرد گاز نیتروژن در صنعت بسیارند. تخمین زده می شود که 78% از جو زمین را نیتروژن تشکیل داده است. نیتروزن 3 درصد وزنی از بدن انسان را نیز تشکیل می دهد و پس از اکسیژن، کربن و هیدروژن فراوان ترین عنصر در بدن انسان شناخته شده است. نیتروژن کاربرد های فراوانی در صنعت دارد از جمله اینکه در صنایع شیمیایی برای تولید کود، نیتریک اسید، نایلون، رنگ ها و مواد منفجره از آن استفاده می کنند. برای ساخت هر کدام از این محصولات به نیتروژن نیاز است تا با هیدروژن واکنش داده و آمونیاک ساخته شود. در اینجا به چند مورد از کاربرد های مهم نیتروژن اشاره خواهیم کرد.

نیتروژن در مواد غذایی

نیتروژن می تواند همراه با گاز کربن دی اکسید جوی در اطراف مواد غذایی ایجاد کند که کمتر با اکسیژن در تماس باشند و مدت ماندگاری آن ها بیشتر شود. این گاز ها باعث می شوند تخریب اکسایشی در مواد غذایی صورت نگیرد و تازه تر بمانند.

نقش نیتروژن در تنفس انسان

برخی از گاز های تنفسی مخلوطی از نیتروزن و اکسیژن هستند که برای غواصی در عمق کم آب نیز استفاده می شوند. برای گاز تنفسی غواصی در عمق زیاد به جای نیتروژن از گاز هلیوم استفاده می کنند.

نیتروژن در داروسازی

استفاده از نیتروژن در صنعت داروسازی گسترده است. در حقیقت از این ماده در اکثر دارو ها استفاده می شود. اکسید نیتروژن به عنوان داروی بیهوشی کاربرد دارد و نگهداری از اسپرم، تخمک، خون و دیگر نمونه های بیولوژیکی با استفاده از نیتروژن مایع انجام می شود.

کاربرد نیتروژن در صنعت ساخت و ساز

از نیتروژن مایع در ساخت تونل و انجماد زمین های مرطوب استفاده می شود. خاصیت خنک کنندگی نیتروژن برای ایجاد اتصالات نیز در ساخت و ساز کاربرد دارد.

کاربرد نیتروژن در صنایع الکترونیک

از نیتروژن در سی پی یو کامپیوتر ها استفاده می کنند تا مانع از ایجاد حرارت بالا شوند. همچنین سیستم اطفاء حریق در تجهیزات فناوری اطلاعات اکثراً با استفاده از نیتروژن تعبیه می شود. همچنین نیتروژن به عنوان آشکار ساز اشعه ایکس نیز کاربرد دارد.

کاربرد نیتروژن در صنایع فولاد

از نیتروژن در فولاد سازی نیز بهره می گیرند. گاز نیتروژن به عنوان گاز پاک کننده مورد توجه این صنعت واقع شده است. کاربرد های دیگر نیتروژن در این صنعت مقابله با اکسایش و ایفای نقش گاز محافظ جوشکاری است. این گاز برای ایجاد جو بی اثر در ریخته گری فولاد و دیگر فلزات مذاب مورد استفاده قرار می گیرد.

سوانگاری (کروماتوگرافی) گازی

سوانگاری گازی نیازمند گاز حامل بی اثری است که با فاز ثابت یا فاز متحرک وارد واکنش نشود. به همین جهت یکی از گاز های مطلوب با قیمت مناسب برای استفاده در دستگاه سوانگاری گازی، گاز نیتروژن است.

موارد گفته شده مهمترین موارد کاربرد گاز نیتروژن در صنعت هستند.

منبع: linkedin

اشتراک گذاری در :

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اسکرول به بالا