مهمترین کاربردهای نیتروژن در زمینه های مختلف

مهمترین کاربردهای نیتروژن در زمینه های مختلف
فهرست مطالب

کاربرد نیتروژن در زندگی روزمره

نقش گاز نیتروژن در زندگی انسان به عنوان هفتمین عنصر فراوان در کهکشان راه شیری و در منظومه شمسی در کاربرد های متعددی تعریف می شود. تخمین زده شده است که حدود 78% از جو کره ی زمین را نیتروژن تشکیل می دهد. از منظر جرمی، نیتروژن حدود 3% از وزن بدن انسان را نیز تشکیل داده است و پس از اکسیژن، کربن و هیدروژن فراوان ترین عنصر در بدن انسان محسوب می شود. نقش گاز نیتروژن در زندگی انسان ذیل صنایع مختلفی تعریف می شود.

برای مثال در صنایع شیمیایی از نیتروژن برای تولید کود، نیتریک اسید، نایلون، انواع رنگ ها و مواد منفجره استفاده می کنند. کود های شیمیایی تولید شده از نیتروژن شاید یکی از مهمترین موارد نقش گاز نیتروژن در زندگی انسان باشند.

گاز نیتروژن

گاز نیتروژن چیست ؟ نیتروژن با نماد N و عدد اتمی 7 را شیمیدان انگلیسی دنیل رادرفورد کشف کرده است. این عنصر در دما و فشار استاندارد حالت گازی دارد. گاز نیتروژن بی اثر و خنثی و عضو اول گروه 15 جدول مندلیف است.

نیتروژن در گروه عناصر غیر فلزی جای دارد و معمولاً از تقطیر هوا به دست می آید.

نگهداری مواد غذایی

از گاز نیتروژن برای ایجاد اتمسفری در بسته بندی مواد غذایی همراه با کربمن دی اکسید استفاده می شود. حذف اکسیژن از داخل بسته بندی مواد غذایی سبب می شود فساد پذیری آن ها به تأخیر بیافتد.

کاربرد نیتروژن در دارو سازی

از نیتروژن به وفور در صنعت دارو سازی استفاده می شود. در حقیقت نیتروژن در اکثر دسته های دارویی به ویژه آنتی بیوتیک ها مصرف دارد. به علاوه نگهداری از اسپرم و تخمک و خون با روش انجمادی نیز با استفاده از نیتروژن مایع انجام می شود.

نیتروژن در صنایع الکترونیک

از نیتروژن در ساخت CPU ها استفاده می شود تا مانع از افزایش حرارت آن ها شود. به علاوه نیتروژن به عنوان آشکار سازی برای پرتو ایکس نیز کاربرد دارد.

نیتروژن در صنایع فولاد

نیتروژن کاربردهای خاص خود را در صنایع تولید فولاد دارد. از این گاز به عنوان گاز محافظ در برابر اکسایش به وفور استفاده می کنند. گاز نیتروژن می توان جو بی اثر و غیر واکنش پذیری را در ریخته گری فولاد ایجاد کند تا کیفیت محصول نهایی بالاتر باشد.

گاز نیتروژن در خودرو

به نظر شما گاز نیتروژن در خودرو چه نقشی دارد؟ اخیراً رایج شده است که ز گااز نیتروژن برای پر کردنن باد لاستیک استفاده شود. نیتروژن در فرآیند سوختن شرکت ندارد و ایمنی بالاتر دارد. حذف اکسیژن از باد درون لاستیک ها می تواند موجب کاهش اکسایش سیم های فولادی درون لاستیک ها شود و عمر لاستیک خودرو ها را افزایش دهد.

موارد بالا چند مورد از مهمترین کاربرد ها و نقش گاز نیتروژن در زندگی انسان هستند.

منبع: linkedin

اشتراک گذاری در :

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اسکرول به بالا