نحوه تشکیل مخلوط گاز در مایع چگونه است؟

نحوه تشکیل مخلوط گاز در مایع چگونه است؟
فهرست مطالب

مخلوط گاز یا گاز میکس چیست؟

در ابتدا میپردازیم به توضیحی درباره گاز میکس چیست می پردازیم.میکس کردن گاز فرآیندی است که در آن گاز های مختلفی را به منظور اهداف خاص با ترکیب مشخصی مخلوط می کنند.

مخلوط گاز در مایع چیست؟

مخلوط گاز در مایع وقتی ایجاد می شود که گاز و مایع پس از اختلاط هر کدام خاصیت خود را حفظ کنند. مخلوط در اطراف ما بیشمارند. غذا هایی که میخوریم در اکثر مواقع مخلوطی از اجزاء مختلف هستند. نوشابه مخلوط گاز در مایع شناخته شده ای برای همه است.

مخلوط چیست ؟

قاطی کردن دو یا چند ماده به گونه ای که هر کدام از اجزاء ویژگی های خود را حفظ کنند، مخلوط نامیده می شود. مواد زیادی در طبیعت به صورت مخلوط وجود دارند. رایج ترین دسته بندی مخلوط عبارتند از:

مخلوط همگن و مخلوط ناهمگن. در مخلوط ناهمگن ذراتی از یک ماده در دیگری معلق است مانند ذرات گرد و غبار در هوا. البته دسته بندی دیگری نیز برای مخلوط ها وجود دارد:

مخلوط جامد در جامد

مخلوط جامد در مایع

مخلوط جامد در گاز

مخلوط مایع در مایع

مخلوط مایع در گاز

مخلوط گاز در مایع

مخلوط گاز در گاز

برای مثال می توان گفت آلیاژ های فلزی نوعی مخلوط جامد در جامد است که گاهی خواصی بسیار بهتر از هر کدام از اجزاء خود دارد. و اما گاز های مخلوط که از اختلاط گاز در گاز تشکیل می شود،از مخلوط دو یا چند گاز مختلف است. برای مثال ترکیب گاز هلیوم و اکسیژن که به عنوان یکی از مهمترین گاز های تنفسی کاربرد دارد.

کلوئید و سوسپانسیون

مخلوط جامد در مایع می تواند دسته های مختلفی داشته باشد که کلوئید و سوسپانسیون از آن جمله هستند. تصور کنید که شن را در آب هم می زنید. تا زمانی که آن را هم می زنید، ذرات شن در آب معلق هستند و بعد از زمانی ته نشین می شوند. اگر خاک رس را در آب هم بزنید ذرات ریزی وجود خواهند داشت که ته تشین نمی شوند و معلق می مانند و سوسپانسیون معلق ناهمگن تشکیل می دهند.

تصور کنید ورقه ای از ژلاتین را در آب قرار داده اید،ذرات ژلاتین در آب کلوئید تشکیل می دهند به گونه ای که مخلوط همگن است. ذرات کلوئیدی معمولاً درشت مولکول هایی هستند که به خودی خود در مایع معلق باقی می مانند و در عین حال سبب نمی شوند که نمونه ناهمگن دیده شود.

تفاوت محلول و مخلوط

گفتیم که مخلوط قاطی شدن دو یا چند ماده در عین حفظ خواص هر کدام از اجزا است و اگر این مواد یکدست شده باشند مخلوط همگن را تشکی می دهند. حال در یک دسته بندی جدید می توانیم مخلوط های همگن را محلول بنامیم. در واقع می توان گفت آلیاژ فلزی محلول جامد در جامد است و یا مخلوط شکر در آب، محلول جامد در مایع است و یا مخلوط گاز اکسیژن در آب، محلول گاز در مایع است.

مخلوط گاز در مایع مانند نوشابه می تواند نوشیدنی پر طرفدار باشد و یا مانند اکسیژن محلول در اب حیات ماهی ها را تامین کند.

 

اشتراک گذاری در :

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اسکرول به بالا