عملکرد رگلاتور گاز شهری چیست؟

عملکرد رگلاتور گاز شهری چیست؟
فهرست مطالب

اجزای رگلاتور گاز شهری برای مصرف گاز خانگی طراحی و تعبیه شده است. این رگولاتور ها برای کنترل فشار گاز و حفاظت کردن از کنتورهای گاز در اندازه های مختلفی ساخته می شوند. اندازه ی رگولاتور ها متناسب با متر مکعب گاز عبوری انتخاب می شود.

در واقع رگلاتور گاز شهری نوعی فشار شکن گاز به شمار می رود. زیرا گاز طبیعی شهری که در خطوط انتقال گاز وجود دارد با فشار بسیار بالایی به حرکت در می آید و برای ورود به منازل شهری نیاز است، از فشار بالای آن کاسته شود تا شعله ی متناسبی برای سوخت گاز در داخل فضای مسکونی ایجاد کند. با استفاده از این وسیله ی مهندسی به راحتی می توان گازی که کیلومتر ها راه را درون لوله های غول پیکر طی کرده است وارد گاز خانگی کرد و مورد مصرف قرار داد.

انواع رگولاتور گاز

رگولاتور ها همواره به عنوان سدی بر سر فشار عمل می کنند. اگر این سد سر راه گاز شهری در ورودی ساختمان ها باشد به آن رگلاتور گاز شهری می گویند، اجزای رگلاتور گاز شهری شامل شیر، عنصر اعمال نیرو و عنصر اندازه گیری است. ممکن است رگلاتور روی کپسول های گازی مختلف نصب شود. در این شرایط متناسب با سمیت و خورندگی گاز درون کپسول انواع رگولاتورهای گاز می توان رگولاتورهای مختلفی را انتخاب کرد. برای مثال ها گاز های سمی و خورنده باید رگولاتوری داشته باشند که دچار خوردگی نشود و مشکل ایجاد نکند. در صورت ایجاد خوردگی مشکل نشتی گاز و خطرات بسیاری در پی آن به وجود می آید.

رگولاتور گاز شهری چیست؟

رگلاتور گاز شهری فشار خروجی خط لوله ی گاز را تنظیم کرده و البته آن را ثابت نگه می دارد. در مورد اجزای رگلاتور گاز شهری توضیح دادیم که شامل محدود کننده یا شیر، عنصر اعمال نیرو و عنصر اندازه گیری است. محل قرار گیری و نصب رگلاتور های گاز شهری قبل از کنتور گاز شهری در ورودی منازل مسکونی یا واحد های تجاری است. اگر جریان ورودی گاز کاهش پیدا کند، رگلاتور گازی باید آهنگ جریان را کاهش دهد و در صورت افزایش جریان، رگولاتور نیز باید آهنگ جریان را بالا ببرد تا به این شکل جریان ثابتی برقرار گردد.

جنس رگولاتور گاز

همانطور که گفته شد یک رگلاتور گاز باید متناسب با گازی باشد که برای آن مورد استفاده قرار می گیرد. رگولاتور های گازی را معمولاً از دو جنس برنج و استیل می سازند. انواع برنجی رگولاتور در برابر گاز های خورنده مقاومت کمتری نسبت به رگولاتور های ساخته شده از استیل دارند.

تمام اجزای رگلاتور گاز شهری که گاز از آن عبور می کند باید نسبت به گاز مقاوم باشند. در صورتیکه پای گاز های خورنده در میان باشد جا دارد که هزینه ی کافی برای خرید رگولاتورهای با جنس مناسب تأمین گردد.

رگولاتور گاز چکار می کند؟

رگولاتور های گازی انواع مختلفی دارند که طرز کار مختلفی نیز خواهند داشت. رگولاتور های گاز تک مرحله ای و رگولاتور های گاز دو مرحله ای دو دسته ی اصلی رگولاتور ها هستند. اجزای رگلاتور گاز شهری در رگولاتور های تک مرحله ای کاهش فشار را در یک مرحله انجام می دهد و رگولاتور دو مرحله ای با داشتن دو دیافراگم در دو مرحله کاهش فشار ایجاد می کند.

برای انتخاب بین این دو دسته باید به این توجه داشت که کارایی و وظیفه اصلی رگولاتور گاز چیست؟ کاهش فشار با رگولاتور دو مرحله ای در زمانی است که بیش از سه متر با محل مصرف فاصله وجود نداشته باشد و اگر فاصله بیشتر باشد از نوع تک مرحله ای استفاده می شود.

انتخاب رگولاتور گاز مناسب

علاوه بر آگاهی از جنس و اجزای رگلاتور گاز شهری و رگولاتور گازهای دیگر، انتخاب صحیح از بین انواع مختلف رگولاتور ها اهمیت بالایی دارد. زیرا اگر رگولاتور گازی صحیح انتخاب و نصب نشود می تواند خروجی نا مناسبی ایجاد کند و در بعضی موارد حتی می تواند خطر آفرین باشد. رگولاتور ها برای کنترل فشار تولید می شوند و اطلاع درست از شرایط مصرف می تواند به انتخاب بهتر کمک کند.

با توجه به حجم گاز عبوری اندازه رگولاتور انتخاب می شود، اجزای رگلاتور گاز شهری و دیگر گاز نیز تقریباً یکسان است و مسائلی نظیر آتشگیر بودن و خورنده بودن گاز، خاصیت اکسید کنندگی و مواردی از این دست در انتخاب بسیار تعیین کننده هستند. برای مثال رگولاتورهای برنجی به هیچ عنوان نباید برای گاز های خورنده مورد استفاده قرار بگیرد. کارشناسان فروش در این زمینه راهنمایی های مناسبی خواهند کرد.

فروش رگولاتور گاز

برای خرید رگولاتور های گاز متناسب با هر مصرف که دارید می توانید از متخصصین و کارشناسان فروش ما کمک بگیرید. با توجه به اینکه انتخاب اشتباه رگولاتور های گاز سبب ایجاد اختلال در عملکرد مورد انتظار می شود و خطر آفرین است، باید مشاوره ی خرید را جدی گرفت. اگر در صورت مشاهده ی کاتالوگ کالاها، رگولاتور مد نظر خود را انتخاب کرده اید می توانید موضوع را با کارشناسان در میان بگذارید.

اشتراک گذاری در :

۲ در مورد “عملکرد رگلاتور گاز شهری چیست؟”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اسکرول به بالا