رگولاتور گاز را چگونه نصب کنیم؟

رگولاتور گاز را چگونه نصب کنیم؟
فهرست مطالب

چگونه رگولاتور گاز نصب کنیم؟

نحوه نصب رگولاتور گاز با توجه به نوع آن کمی متفاوت خواهد بود. انواع مختلف رگولاتور گاز در بازار به فروش می رسد. نحوه نصب رگولاتور گاز برای برخی از انواع آن ساده تر است. در هر حال تمام رگولاتور های گازی در بالای کپسول و روی شیر آن نصب می شوند . این نقطه ی تشابه همه ی رگولاتور هاست.

رگولاتور گاز چیست ؟

گازی که درون کپسول ذخیره می شود تا به راحتی برای استفاده جا به جا شود معمولاً با فشار بالایی در کپسول به صورت فشرده قرار دارد. به همین دلیل برای ایجاد امکان استفاده از گاز درون کپسول به وسیله ای نیاز است که به صورت نوعی فشار شکن برای گاز درون کپسول عمل کند. رگولاتور وسیله ای است که روی کپسول سر راه خروجی گاز نصب می گردد و همین نقش را ایفا می کند.

پیش از نصب

قبل از اینکه رگولاتور گازی را نصب کنید باید از اینکه شلنگ در وضعیت مناسبی است و به صورت ایمن اتصال یافته است، مطمئن شد.

رگولاتور و شیر بالای کپسول باید به دقت بررسی شوند تا گریس یا هر نوع آلودگی دیگری روی آن ها موجود نباشد.

بررسی اتصال شلنگ و رگولاتور

یکی از نکات مهم در نحوه نصب رگولاتور گاز این است که با استفاده از اسپری نشتی یاب، اتصال بین شلنگ و رگولاتور سنجیده شود. برای اینکه سر سیلندر به راحتی وارد شلنگ شود بهتر است سر شلنگ رادر آب گرم قرار دهید تا کمی انبساط پیدا کند و برای محکم کردن آن حتماً از بسط استفاده کنید.

رگولاتور گاز سوییچ دار

در برخی از رگولاتور های گاز سوییچی در جلوی آن برای کنترل جریان گاز و همچنین قفل کردن رگولاتور روی سیلندر تعبیه شده است. این نوع از رگولاتور ها از جمله ساده ترین طراحی ها هستند.

جدا کردن رگولاتور گازی سوییچ دار

پس از اتمام کار برای جدا کردن رگولاتور گاز از کپسول ابتدا باید سوییچ آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بگردانید. سپس سوییچ را به سمت داخل بفشارید. سپس قادر خواهید بود که رگولاتور را به راحتی جدا کنید.

استفاده  از کلاهک محافظ

همیشه پس از جدا کردن رگولاتور روی کپسول از کلاهک محافظ استفاده کنید تا گرد و خاک، آلودگی و رطوبت خروجی گاز را احاطه نکند و به آن آسیب نرساند.

انتخاب رگولاتور گازی

برای انتخاب بهترین رگولاتور گازی باید به نوع و ماهیت گاز درون کپسول ( به ویژه سمیتو خورندگی) توجه کرد. میزان فشاری که گاز خروجی نیاز دارد، نوع کاربری گاز (از قبیل صنعتی آزمایشگاهی و ..)، محل نصب رگولاتور گاز و … نیازمند توجه و دقت هستند. هر رگولاتور گاز از قطعات اصلی از جمله سوپاپ و اهرم رگولاتور، دهانه رگولاتور، دیافراگم، فنر اصلی رگولاتور و دریچه تشکیل شده است.

 

نحوه نصب رگولاتور گاز کاری است که با کمی تمرین می توان در آن خبره شد.

منبع : wonkeedonkeetools

اشتراک گذاری در :

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اسکرول به بالا