استفاده از کپسول اکسیژن در صنعت جوشکاری

استفاده از کپسول اکسیژن در صنعت جوشکاری
فهرست مطالب

کاربرد کپسول اکسیژن در جوشکاری

کپسول اکسیژن جوشکاری همراه با سوخت دیگری مانند استیلن مورد استفاده قرار می گیرد. دو مهندس فرانسوی به نام های ادموند فونش و چارلز پیکارد اولین کسانی بودند که در سال 1903 میلادی پایه گذار جوشکاری و برشکاری با اکسیژن-استیلن شدند. استفاده از گاز اکسیژن خالص به جای هوا برای افزایش دمای شعله نیاز است و اجازه می دهد، ذوب در جوشکاری و برشکاری به صورت نقطه ای اتفاق بیفتد. نکته ی جالب این است که ذوب فلزات به صورت نقطه ای در همین دمای اتاق است که رخ می دهد. از کپسول اکسیژن جوشکاری به عنوان سوخت اکسی نیز یاد می شود و در برشکاری نیز کاربرد دارد. دمای شعله ی اکسیزن-استیلن به مراتب از دیگر سوخت ها بالاتر است.

کاربردهای گاز اکسیژن

کپسول اکسیژن جوشکاری حاوی اکسیژن خالص است. اکسیژن خالص را از هوا تهیه می کنند و در صنایع مختلف به مصرف می رسانند. در ادامه به بررسی این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت که گاز اکسیژن در صنایع چه کاربردی دارد؟

از اکسیژن مایع به عنوان عامل اکسایش در نیرو محرکه ی موشک ها در صنایع نظامی استفاده می شود. یکی از کاربردهای مهم اکسیژن در صنایع جوشکاری فلزات است. از این گاز در ساخت فولاد، در تولید متانول، سیمان سازی، تولید سرامیک و همچنین سفید کردن خمیر کاغذ در صنعت کاغذ سازی استفاده می شود. گاز اکسیژن برای تولید اتیلن اکساید کاربرد دارد و در دستگاه های آنالیز مواد شیمیایی و شناسایی هم از آن استفاده می شود.

جوشکاری اکسی استیلن

کپسول اکسیژن جوشکاری در جوشکاری اکسی استیلن به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. در اوایل قرن بیستم پیش از توسعه و دسترسی به الکترودهای جوشکاری قوس الکتریکی، جوشکاری اکسی استیلن تنها روش مناسب برای جوشکاری بود. از اکسی استیلن برای جوشکاری انواع فلزات مانند کربن استیل ،آلیاژ های فولاد، آلومینیوم، آهن ریخته گری و منیزیم استفاده می شد. ترکیب جوشکاری اکسی استیلن همراه با جوشکاری قوس الکتریکی جایگاه خود را در بسیاری از صنایع باز کرده است و سرعت بالاتری به تولید بخشیده است. برشکاری با اکسی استیلن نیز همچنان به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. جایگاه برشکاری اکسی استیلن از صنایع سنگین تا صنایع سبک و حتی تعمیرات جایگاه خوبی است.

مخلوط های گازی اکسیژن

گرچه کپسول اکسیژن جوشکاری حاوی اکسیزن خالص است، در برخی از کاربردهای صنعتی از مخلوط اکسیژن با گازهای دیگر نیز استفاده می شود. یکی از مخلوط های شناخته شده و پر کاربرد اکسیژن، مخلوط هلیوم با اکسیژن است که به عنوان گاز تنفسی برای غواصان به منظور کاربرد در غواصی عمیق و برای بیماران حاد تنفسی استفاده می شود.

نحوه تولید گاز اکسیژن چگونه است؟

و اکنون می پردازیم به موضوع گاز اکسیژن چگونه تولید میشود؟ متداولترین روش تولید اکسیژن به دست آوردن آن از تقطیر جزء به جزء هوای مایع است. اکسیژن فراوانترین عنصر در پوسته ی زمین ذکرشده است و ترکیبات آن در تمام نقاط جهان هستی وجود دارد. طیف نور اکسیژن را در اغلب ستاره ها می توان مشاهده کرد.

اکسیژن در مقیاس آزمایشگاهی از طریق برقکافت آب نیز می تواند به واسطه ی اتصال دو االکترود آزاد شود. اما این روش به دلیل اینکه مقرون به صرفه نیست، در مقیاس صنعتی مورد توجه قرار نگرفته است. روش دیگری به نام روش جذبی تحت فشار نیز برای تولید اکسیژن وجود دارد ولی اکسیژن تولید شده از این روش خلوص لازم برای برشکاری را ندارد.

کاربردهای اکسیژن در پزشکی چیست؟

به جز کپسول اکسیژن جوشکاری یکی از کاربردهای مهم اکسیژن در پزشکی است. تنفس اکسیژن به صورت خالص برای انسان نه تنها مفید نیست که به بافت ریه آسیب وارد می کند. به همین دلیل برای تنفس از اکسیژن به صورت مخلوط با گازهای بی اثری مانند هلیوم و نیتروژن استفاده می کنند. گاز اکسیژن چه کاربردی در علم پزشکی دارد؟ برای بیماران تنفسی از اکسیژن در درمان نیز تحت عنوان اکسیژن درمانی استفاده می شود. زیرا برای درمان بیماری های مزمن ریوی بیمار نیاز دارد تا مقادیر بیشتری اکسیژن را دریافت کند.

اطلاعات ایمنی گاز اکسیژن

اکسیژن در فشارهای بالا گازی سمی محسوب می شود. همچنین قرار گرفتن در معرض اکسیژن خالص می تواند برای سیستم عصبی خطرناک باشد و به بافت ریوی آسیب برساند. گاز اکسیژن بسیار آتشگیر و البته جزء اصلی واکنش سوختن است. هر جا که آتشی شعله بگیرد حتماً جزء اکسیژن در محیط وجود دارد. به همین دلیل در حمل و نقل، انبارداری و استفاده از کپسول های اکسیژن باید احتیاط لازم را مبذول داشت. کپسول اکسیژن و کپسول گازهای آتشگیر مانند استیلن نباید در یک محیط یکسان انبارداری و نگهداری شوند و این کار بسیار خطرناک است. لازم است که کپسول های اکسیژن از حرارت شعله ی جوشکاری دور باشند.

خرید گاز اکسیژن

ما کپسول های اکسیژن بسیار با کیفیت و با خلوص بالا را به بازار عرضه می کنیم. برای خرید کپسول اکسیژن جوشکاری می توانید از طریق فرم خرید یا تماس با کارشناسان فروش اقدام نمایید.

منبع : wikipedia

 

اشتراک گذاری در :

۳ در مورد “استفاده از کپسول اکسیژن در صنعت جوشکاری”

  1. حسین اسدبسکی

    سلام ، یک سوال داشتم آیا از کپسول اکسیژن خالی میتوان برای گاز آرگون استفاده کرد ؟ ممنون می شوم از پاسخگویی شما .

  2. بسیار عالی
    من میخوام برای جوشکاری وبرشکاری بجای کپسول اکسیژن از کمپرسور هوا ۲۵۰ لیتری استفاده کنم ایا امکان پذیر هست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اسکرول به بالا